ده‌ها مکتب در فراه به دلیل نبود امنیت مسدود است

گزارشگر:شنبه 9 عقرب 1394 - ۰۸ عقرب ۱۳۹۴

مقامات ریاست معارف ولایت فراه می گویند که در کنار مسدود شدن همه مکاتب در ولسوالی‌های شیب کوه، پشت رود و قلعه گاه، در مرکز این ولایت نیز ۲۰ باب مکتب به دلیل نگرانی های امنیتی به روی شاگردان بسته شده اند.
مکتب‌ها در مناطق ناامن افغانستان همواره با مشکلات امنیتی مواجه بوده اند و این بار در ولایت فراه در سه ولسوالی و همچنین در پنج کیلومتری مرکز mnandegar-3ولایت، مکاتب دخترانه و پسرانه به دلیل نگرانی‌های امنیتی مسدود شده اند.
محمد صابر فاروقی، رییس معارف ولایت فراه گفت: «دیروز ۲۰ باب مکتب در مرکز ولایت فراه و همچنان همه مکاتب سه ولسوالی شیب کوه، قلعه گاه و پشت رود بسته شدند. در عین زمان، نگرانی‌های زیادی از مکاتب در ولسوالی لاش و جوند وجود دارد.»
رییس معارف ولایت فراه افزود که در نظر دارند تا چهار باب مکتب را در مرکز دوباره باز کنند.
رییس معارف این ولایت می‌گوید که در سه ولسوالی نامبرده، معلمان و دانش آموزان به طرق مختلف و همچنین توسط پخش شب نامه ها تهدید به مرگ شده اند که به این دلیل ده ها شاگرد از درس خواندن محروم شده اند.
عبدالباقی استاد دانشگاه می‌گوید، هرگاه اوضاع در افغانستان به همین منوال ادامه یابد و به طور خاص در فراه به این تعداد مکاتب به روی شاگردان بسته شوند، در آن صورت نسل آینده، نسبت به حالا با مشکلات بیشتر مواجه می شوند.
از جانب دیگر حمیدالله رحمانی رییس اتحادیه معلمان و فعال مدنی می‌گوید که حکومت باید هر چه زودتر مسأله بسته شدن مکاتب را حل کند و همین طور علمای دینی و بزرگان قومی در قسمت بازشدن مجدد مکاتب نقش مهم بازی کنند.
البته گروه طالبان مسوولیت مسدود ساختن مکاتب را در ولایت فراه بردوش نگرفته اند. اما به نظر می رسد که تهدیدها از جانب جنگجویان این گروه و یا گروه داعش باشد که مخالف آموزش دختران هستند.
ریاست معارف ولایت فراه نیز تایید نمی کند که این کار از سوی طالبان صورت گرفته باشد، چون به گفته آنها، در یک سلسله ولسوالی های دیگر که طالبان حضور دارند، مکاتب باز است. اما برخی حلقات می گویند که مسدود ساختن این مکاتب در فراه کار جنگجویان داعش است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.