بانوی اول برای حل بحران مهاجرین راهی اروپا شد

گزارشگر:شنبه 23 عقرب 1394 - ۲۲ عقرب ۱۳۹۴

mandegar-3مقام‌ها می‌گویند که برای حل مشکل ده‌ها هزار مهاجر افغانستانی که در یک سال گذشته به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند، اکنون رولا غنی، زن رییس جمهوری افغانستان برای متقاعد کردن این کشورها به پذیرش مهاجرین به آلمان رفته‌است.
عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین به بی‌بی‌سی گفت که دولت افغانستان بارها از کشورهای اروپایی خواسته که به دلیل ناامنی و بحرانی بودن افغانستان، در مورد پذیرش مهاجرین سخاوتمندانه عمل کنند.
او گفت که در این راستا خانم غنی اکنون در آلمان به سر می‌برد تا مقامات آلمان و سایر کشورهای اروپایی را متقاعد کند نسبت به پذیرش مهاجرین افغانستان از خود نرمش نشان دهند.
آقای بلخی گفت که روز پنجشنبه با صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان دیدار کرده و هر دو وزیر تصمیم گرفته‌اند به زودی سفیران کشورهای اروپایی مقیم کابل را خواسته و با تشریح وضعیت افغانستان، از دولت‌های آنها بخواهند در مورد پذیرش مهاجران افغان دیدی مثبت داشته باشند.
او گفت که برای بررسی وضعیت مهاجرین در این کشورها نیاز است تا افغانستان و کشورهای اروپایی با همدیگر تبادل نظر همیشگی داشته باشند تا تصمیمی توسط این کشورها گرفته نشود که اجرایی کردن آن مشکل باشد.
آقای بلخی گفت که خواست افغانستان پذیرش تمام مهاجرین افغان در این کشورها، براساس قوانین بین‌المللی و قوانین داخلی این کشورها است.
با شدت گرفتن موج پناهجویان در ماه‌های اخیر، آلمان یکی از کشورهایی بود که پذیرای بیشترین شمار مهاجران به خصوص از سوریه و افغانستان است.
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان می‌گوید که شمار پناهجویان افغانی که در هشت ماه نخست سال جاری میلادی به اروپا رفته‌اند، به بیش از ۱۲۲ هزار نفر می‌رسد.
نادر فرهاد، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که این آمار در مدت مشابه در سال گذشته بیش از سی هزار نفر بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.