معاون رییس اجرایی: پیش‌شرط‌ها پروسۀ صلح را طولانی و پیچیده می‌کند

گزارشگر:دوشنبه 9 قوس 1394 - ۰۸ قوس ۱۳۹۴

mandegar-3معاون دوم رییس‌ اجرایی حکومت وحدت ملی در واکنش به پیش‌شرطهای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی برای پیوستن به روند صلح اظهار داشت که هر نوع پیش‎شرطی روند مذاکرات صلح را طولانی و پیچیده‌تر می‌کند.
محمد محقق معاون دوم عبدالله عبدالله رییس‌اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در واکنش به شروط «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی این کشور برای حضور در عرصه سیاسی، توقف جنگ و ایجاد صلح اعلام کرد: هر نوع پیش شرطی برای صلح که از دو طرف گفت‌وگو کننده مطرح شود، روند مذاکرات صلح افغانستان را طولانی و پیچیده‌تر خواهد کرد.
افزود: نیروهای خارجی که به شکل گسترده در افغانستان حضور داشته‌‎اند این کشور را ترک کرده‌اند و تعدادی که هم اکنون حضور دارند برای آموزش ارتش و پلیس و برخی ضرورت‌های دیگر مستقر هستند که در روند سیاسی افغانستان صدمه‌یی وارد نمی‌کند.
محقق اظهار داشت: بهتر است که برای تسریع روند مذاکرات صلح چاره‌ اندیشی کنیم و در صورتی که شرطی در کار نباشد می‌تواند ضمن آن مذاکرات نیز صورت بگیرد.
وی در پاسخ به این سوال که حکمتیار در حکومت آینده افغانستان چه نقشی می‎تواند داشته باشد به صدای آمریکا گفت: نقش هر شخصیت سیاسی در حکومت دموکراسی را، مردم تعیین می‌کنند.
معاون دوم رییس‌اجرایی افغانستان خاطرنشان کرد: باید به گونه‌یی فعالیت صورت گیرد که امکان عملی شدن آن فراهم باشد و راه برای صلح باز شود و باید در این مسیر برای هر کسی که روند صلح را تأیید می‌کند فرصتی ایجاد شود.
محمد محقق در پاسخ به اینکه آیا نماینده‌گانی از سوی گلبدین حکمتیار نزد محمد اشرف‎غنی رییس‌جمهور حکومت وحدت ملی فرستاده شده‌اند اذعان داشت: این موضوع اهمیت چندانی ندارد که آیا نماینده‌یی از سوی حکمتیار برای ملاقات با اشرف‌غنی رفته است یا نه، بلکه موضوع مهم صحبت‌هایی می‌باشد که بین دو طرف مطرح شده است.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان روز شنبه ضمن اعلام آمادگی مشروط برای پیوستن به روند صلح این کشور اعلام کرد که تمام اختیارات دولت کابل در دست آمریکاست و اگر واشنگتن بخواهد صلح در افغانستان برقرار می‌شود.
حکمتیار در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس گفت: اگر انتخابات در سال ۲۰۱۶ میلادى در افغانستان برگزار شود و نیروهاى خارجی مستقر در این کشور خارج گردند، وی آماده صلح با دولت کابل می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.