ترس از افزایش شمار پناهنده‌گان «دنمارک دوباره مرز با آلمان را کنترول می‌کند»

گزارشگر:چهارشنبه 16 جدی 1394 - ۱۵ جدی ۱۳۹۴

دنمارک از دیروز کنترول پاسپورت در مرز مشترک با جمهوری آلمان فدرال را به طور موقت شروع کرده است. این اقدام در واکنش به کنترول مرزی در مرز مشترک میان دنمارک و سویدن انجام می‌شود.
لارس لوکه، نخست وزیر دنمارک در کوپنهاگن به خبرنگاران گفت که پس از تصمیم سویدن دال بر کنترول مرزش با دنمارک، حکومت او هم باید وارد عمل mandegar-3شود. او در ادامه گفت، در صورتی که کشورهای دیگر شمال اروپا مرزهای شان را مسدود کنند، پیامدهای آن می‌تواند برای دنمارک تعیین کننده باشد و «ممکن است که شمار تقاضاهای پناهندگی افزایش یابد». قرار است که این اقدام در وهله اول فقط به مدت ده روز انجام شود.
دنمارک می خواهد با کنترول پاسپورت، جلو ورود آوارگانی را بگیرد که مدرک شناسایی و پاسپورت ندارند. این کشور محل اصلی عبور مهاجرانی است که از طریق آلمان به سویدن می روند تا آن جا تقاضای پناهندگی ارائه کنند.
این قانون عمدتا عابران را متاثر می کند
با توجه به ادامه هجوم آوارگان، مأموران مرزی سویدن از این روز دوشنبه به کنترول مسافران در قطارها، بس ها و کشتی های شروع کرده اند که می خواهند از طریق دنمارک و پل اورسوند به سویدن سفر کنند. مسافرانی که روزانه و یا در فواصل منظم میان این دو کشور در رفت و آمد هستند، از این مساله متاثر می شوند. روزانه حدود ۸۶۰۰ تن از کوپنهاگن به مالمو واقع در جنوب سویدن رفت و آمد می کنند. تا همین چند وقت پیش، شمار زیادی از پناهجویان سفرشان را از طریق پل اورسوند ادامه می دادند.
حکومت سویدن از اواسط ماه نومبر به طور غیرمرتب کنترول مرزی را شروع کرده بود که پس از آن شمار آوارگانی که به این کشور می رسیدند، کاهش پیدا کرد. از ماه دسمبر پارلمان سویدن قانونی را تصویب کرد که براساس آن شرکت های انتقال مسافران موظف به کنترول تذکره در پل اورسوند هستند.
زمان انتظار طولانی تر نخواهد شد
کنترول پاسپورت مسافران از سویدن در این روز دوشنبه بدون این که مدت انتظار طولانی تر از معمول شود، جریان داشت. در ایستگاه قطار میدان هوایی کاستروپ که آخرین مرحله پیش از رسیدن به پُل اورِسوند است و دنمارک و سویدن را با یکدیگر وصل می سازد، بیش از ۳۰ «مانع» ایجاد شد.
تونی بیس پِسکوف، سخنگوی شرکت راه آهن «دی اس بی» به خبرگزاری دنمارکی ریتساو گفت: «ما مدارک شناسایی مسافران را کنترول می کنیم و تا به حال با مشکل صف های طولانی و یا چالش دیگری روبرو نشده ایم».
روزانه معمولا به طور متوسط ۳۲ هزار تن با قطار از اورِسوند عبور می کنند. آن طور که خبرنگاران گزارش دادند، شمار مسافران به مراتب کمتر از آن بودند. شرکت راه آهن حدس می زند که بسیاری از مسافران به خاطر شروع کنترول مرزی با موتر به سویدن سفر کرده اند. رفت و آمد موترها از روی پل اورسوند کنترول نمی شود.
به گزارش تلویزیون سویدن تا به حال از ادامه مسافرت هشت تن طی این کنترول ها ممانعت شده، چون آن ها مدارک لازم را نداشتند و آن ها دوباره به ایستگاه قطار در کوپنهاگن انتقال داده شده اند.
در سال گذشته بیش از یک میلیون آواره به اروپا آمده است که بیشتر آن ها از مناطق بحران زده در سوریه، افغانستان و عراق هستند. سویدن که کمتر از ده میلیون تن نفوس دارد، تا به حال سیاست درهای باز را در برابر آوارگان در پیش گرفته بود. این کشور در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو جای داد. شهرها و نواحی این کشور اعلام کرده اند که به مرز توانایی های شان رسیده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.