مجلس سنا: به روند صلح دل نبندید

گزارشگر:چهار شنبه 11 حمل 1395 - ۱۰ حمل ۱۳۹۵

مجلس سنا با انتقاد از عملکرد پاکستان در روند صلح افغانستان می‌گوید که حکومت افغانستان دیگر نباید به روند صلح دل ببندد زیرا پاکستان نمی‌خواهد که در افغانستان صلح و ثبات وجود داشته باشد.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست عمومی روز سه شنبه این مجلس گفت: «تا ما خود به پا نخیزیم صلح به آسانی به دست نمی‌آید؛ زیرا پاکستان و استخبارات آن mandegar-3کشور (آی اس آی) می‌خواهد که حکومت دست نشانده در کابل داشته باشد و هرج و مرج در افغانستان وجود داشته باشد».
آقای مسلم‌یار افزود که حالا دولت و مردم افغانستان باید جلو دشمنان داخلی و بیرونی را خود بگیرند.
او از مردم افغانستان خواست که برای دفاع از کشور از نیروهای امنیتی حمایت کنند.
روز دوشنبه مسعود اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان نیز گفت که طالبان با حمایت قاطع سازمان استخبارات پاکستان می‌خواهد جنگ را در کشور ادامه دهد و به روند صلح حاضر نشود.
برخی از سناتوران دیگر نیز تلاش‌هایی که تا اکنون برای به نتیجه رسیدن روند صلح انجام شده را ناکام دانستند و خاطر نشان ساختند که اگر پاکستان و طالبان صلح می‌کردند، در زمان حکومت آقای کرزی به روند صلح حاضر می‌شدند.
محمد علم ایزدیار یکی از سناتوران گفت که حکومت باید به اعتماد و باور خود نسبت به روند صلح تجدید نظر کند و دیگر به این روند دل نبندد.
رونا ترین دیگر عضو سنا نیز گفت: «حکومت افغانستان باید دیگر از روند صلح بگذرد و بر تقویت نیروهای امنیتی تمرکز کند تا این نیروهای طالبان را سرکوب نمایند؛ زیرا روند یک جانبه صلح نتیجه نمی دهد».
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه به تازه‌گی گفته است که پاکستان به تعهدات نشست های چهار جانبه صلح، عمل نکرده است.
پاکستان در نشست‌های چهارجانبه تعهد کرده بود که در هفته اول ماه مارچ زمینه نشست رو در رو را میان طالبان و حکومت افغانستان فراهم می سازد.
هم اکنون چند هفته از این مهلت گذشته و از نشست های رو در رو دولت افغانستان با طالبان هیچ خبری نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.