رییس‌جمهور غنی: دربارۀ بچه‌بازی در پوسته‌های پولیس تحقیق کنید

گزارشگر:چهار شنبه 9 سرطان 1395 - ۰۸ سرطان ۱۳۹۵

رییس‌جمهور افغانستان دستور «تحقیقات جامع» در مورد بچه‌بازی نهادینه شده در میان نیروی پولیس این کشور را صادر کرده است. این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که یک گزارش فرانس‌پرس نشان داد طالبان از بچه‌بازی برای راه‌اندازی حملات داخلی در صفوف پولیس استفاده می‌کند.
عمل بچه‌بازی یا سوء استفاده جنسی از کودکان در سطح بین المللی محکوم شده است. یک گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس نشان می‌دهد که طالبان mandegar-3از به اصطلاح «بچه بی‌ریش‌ها» برای راه اندازی حملات داخلی استفاده می‌کنند که در نتیجۀ آن در دو سال گذشته صدها مامور و افسر پولیس در ولایت جنوبی ارزگان کشته شده اند.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه‌یی در این رابطه نوشته است: «رییس‌جمهور دستور تحقیقات جامع (در ارزگان) و اقدام فوری براساس یافته‌های این تحقیقات را صادر کرده است.»
در این اعلامیه که به زبان انگلیسی نشر شده، آمده است: «هر کسی، بدون در نظرداشت رتبه‌اش در صفوف نیروها، که مجرم شناخته شود مورد پیگرد قرار گرفته و در مطابقت کامل با قوانین افغانستان و مکلفیت‌های بین المللی ما مجازات می‌شود.»
بچه‌بازی یکی از بدترین انواع نقض حقوق بشر است. به گزارش فرانس‌پرس، پسران جوان، گاهی با لباس‌های زنانه، در پوسته‌های پولیس برای مقاصد جنسی استخدام شده و مسلح ساخته می‌شوند.
از رسم بچه‌بازی در صفوف پولیس بیشتر در ارزگان گزارش شده است، جایی که فرماندهان پولیس، قاضیان، مقام‌های حکومتی و قربانیان حملات داخلی به فرانس‌پرس گفته اند که طالبان این پسران را برای حمله بر پولیس استخدام می‌کنند.
این ادعاها که از سوی طالبان رد گردیده است، نشان دهنده خشونت علیه کودکان توسط هر دو جانب در منازعه افغانستان است. اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان حاکی است که «جایی» برای خلاف‌کاران در صفوف نیروهای امنیتی وجود ندارد.
در پی نشر گزارش فرانس‌پرس، سفارت ایالات متحده امریکا در کابل گفت: «ما هرگونه خشونت مخوف از این گونه را که در این گزارش بازتاب یافته است، شدیداً محکوم می‌کنیم.»
سفارت امریکا در کابل افزوده است: «ما از حکومت افغانستان می‌خواهیم که از قربانیان و خانواده‌های شان حمایت کرده و آن‌ها را مورد محافظت قرار دهد، در حالی که تأمین عدالت و حسابگویی را براساس قوانین افغانستان علیه عاملان آن ترغیب می‌کنیم.»
دانکن هونتر، نمایندۀ کانگرس ایالات متحده امریکا هفته گذشته در نامه‌یی به وزیر دفاع این کشور خواستار نقش بازدارنده امریکا برای پایان دادن به بچه‌بازی در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان شد.
او نوشته است: «من نگرانم که طالبان استفاده از کودکان را برای دست‌رسی به پوسته‌های امنیتی و انجام حملات داخلی علیه پولیس افغانستان افزایش می‌دهند.»
همچنین هیأت نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که بچه‌بازی نگرانی بالای جامعه بین المللی است. مارک بودن، معاون نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان به فرانس‌پرس گفت: «یوناما همواره گزارش‌های حاکی از بچه‌بازی از جمله در میان نیروهای امنیتی افغانستان را دریافت می‌کند. یوناما به همکاری خود با حکومت افغانستان ادامه می‌دهد تا همه اشکال سوء استفاده از کودکان یک عمل مجرمانه تلقی شده و از آن جلوگیری شود.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.