جاپان ۱۲.۴ میلیون دالر در بخش صحی به افغانستان کمک کرد

گزارشگر:چهار شنبه 24 قوس 1395 - ۲۳ قوس ۱۳۹۵

دولت جاپان برای تهیه واکسین نجات‌بخش و جلوگیری از انتشار بیماری انتانی در افغانستان ۱۲.۴ میلیون دالر را تعهد می‌کند.
این کمک مالی برعلاوه ۷۵ میلیون دالر کمکی است که از سال ۲۰۱۰ برای حمایت از ابتکار محو پولیو و پروگرام معافیت کتله‌یی تهیه شده است.
mandegar-3متسوجی سوزاکا، سفیر جاپان و خانم ادل خضر،‌ نمایندۀ صندوق وجهی اطفال ملل متحد (یونیسف) در افغانستان،‌ توافق‌نامۀ ۱۲ ماهه‌یی را در حضور داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه به امضا رساندند. این امر با هماهنگی اداره هماهنگی بین‌المللی جاپان (جایکا)‌ تطبیق خواهد گردید.
این کمک تلاش‌های یونیسف و شرکایش را در تهیه واکسین‌های مهم برای محو پولیو و برنامۀ روزمرۀ معافیت کتلوی حمایت خواهد کرد. این واکسین‌ها در تمام تسهیلات صحی و از طریق کمپاین‌های پولیو در تمام کشور بطور رایگان مهیا خواهد گردید.
سفیر متسوجی سوزاکا در بیانیه خویش در محفل گفت: جاپان برای مدت طولانی به عنوان یکی از بزرگترین تمویل کنندهگان بخش بهداشت به مردم افغانستان کمک و به حفاظت از اطفال از نقطه نظر انسانی و انکشافی توجه کرده است. برای بهدست آوردن خودکفایی افغانستان، توجه به رکن ملت‌سازی و حفاظت از نسل آسیب‌پذیر از اهمیت خاص برخوردار است.
او افزود: جاپان به کار مشترک با حکومت افغانستان و شرکای بین‌المللی برای رسیدن به خودکفایی افغانستان در بخش صحت نیز ادامه خواهد داد.
ادل خضر نمایندۀ یونیسف،‌ هنگام تحویل‌گیری این کمک مالی در مورد موفقیت و چالش‌های این مشارکت در زمینۀ معافیت کتله‌یی ابراز داشت: ما تلاش‌های مهمی در مسیری درست انجام داده ایم. مشارکت ما با مردم وحکومت جاپان تفاوت مهمی را در زمینۀ حفظ بقای زنان و اطفال افغانستان سبب شده است.
او هم‌چنان گفت: «میزان مرگ و میر اطفال در دهه اخیر تقریبآ نصف شده و پروگرام واکسین در این موفقیت نقش بارز داشته است. واقعات پولیو نیز از ۲۰ مورد در سال ۲۰۱۵ به ۱۲ مورد در سال جاری کاهش یافته اند. باوجود چالش‌های بسیار،‌ ما باید این حرکت خوب را ادامه دهیم و مشترکآ کار کنیم تا به پولیو و سایر امراض قابل وقایه توسط واکسین خاتمه دهیم.»
در این محفل ایکایرو چو نمایندۀ دفتر جایکا در افغانستان گفت:‌ «‌کنترول امراض یکی از اولویت‌های پالیسی کمک‌های جایکا برای افغانستان می‌باشد. ما به این باور هستیم که دسترسی به واکسین‌های معیاری برای رسیدن به پوشش جهانی صحت نقش کلیدی دارد.»
او اضافه کرد: «جایکا متعهد به حمایت از افغانستان در تلاش برای محو پولیو است. ما به حکومت افغانستان و شرکایش بهخاطر کاهش تعداد موارد ابتلا به پولیو در افغانستان و اینکه دیگر این کشور ویروس پولیو را به بیرون صادر نمی‌کند، تبریک می‌گوییم. ما امیدواریم که این کمک مالی به توقف انتشار ویروس و محو بیماری پولیو منجر شود.»
بر بنیاد گزارش وزارت صحت عامه، کمک مالی حکومت جاپان تدارکات واکسین‌های معافیت کتله‌یی روزمره را بهطور سالانه برای ۱.۳ میلیون طفل تحت سنین یک سال را تمویل خواهد کرد.
این واکسین‌ها شامل بی سی جی در مقابل توبر کلوز،‌ واکسین پولیو برای فلج اطفال، واکسین سرخکان و هیپاتیت بی می‌باشند. علاوتآ تقریباً ۲.۵ میلیون زن در عمر باروری طفل از واکسین ضد تیتانوس که از این مبلغ کمک شده خریداری می‌شوند، بهرهمند خواهد شد.
این کمک مالی ۳۶ میلیون دوز واکسین را برای کمپاین‌های کلیدی سال ۲۰۱۷ تهیه خواهد کرد که بیشتر از ۳۰ درصد تمام ۱۱۰ میلیون دوز مورد نیاز سالانه را در بر می‌گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.