نماینده اتحادیه اروپا: نظام به‌شدت متمرکز افغانستان عوض شود

گزارشگر:سه شنبه 12 دلو 1395 - ۱۱ دلو ۱۳۹۵

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا به افغانستان اعلام کرد که این کشور برای تقویت هرچه بیشتر، نیازمند تمرکز زدایی در قدرت است.
فرانتز مایکل میلبین فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با «تلویزیون یک» اظهارداشت که ساختار نظام سیاسی افغانستان در حال حاضر “به‌شدت متمرکز” است و باعث “حکومت‌داری ضعیف” می‌شود.
mandegar-3دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در افغانستان تأکید کرد که برای تحقق دموکراسی محلی نیرومند، نیاز واقعی وجود دارد و باید تلاش‌هایی در این راستا صورت گیرد.
این اظهارات در حالی مطرح شد که حمدالله محب سفیر افغانستان در امریکا در توییتر خود نوشت: مناسب نیست به مسائل داخلی کشور میزبان خود مداخله کنید.
سفیر افغانستان در واشنگتن از میلبین خواسته تا اظهارات خود را تصحیح کند.
حامد کرزی رییس جمهوری سابق و همچنین اشرف غنی رییس جمهوری فعلی از تمرکز قدرت و دولت واحد نیرومند و متمرکز حمایت می‌کنند.
برخی از جناح‌های نیرومند سیاسی مانند احزاب جمعیت اسلامی، جنبش ملی اسلامی و برخی از شاخه‌های اصلی حزب وحدت اسلامی از تمرکززدایی، نظام پارلمانی و افزایش قدرت نهادهای محلی دولت حمایت می‌کنند.
یکی از موارد توافق در تشکیل حکومت وحدت ملی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله، تغییر نظام از ریاستی متمرکز به پارلمانی غیرمتمرکز بود.
براساس این توافقنامه، قرار بود در سال جاری لویه جرگه برگزار شود که در آن با تغییر قانون اساسی راه برای تغییر نظام فراهم شود، اما با عدم برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی این بند توافقنامه تاکنون به اجرا در نیامده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.