دانشگاه امریکایی افغانستان دوباره باز شد

گزارشگر:یک شنبه 6 حمل 1396 - ۰۵ حمل ۱۳۹۶

مسوولان دانشگاه امریکایی افغانستان اعلام کردند که این دانشگاه فعالیتش را بعد از حمله خونین هفت ماه پیش دوباره از سر گرفته است.
در حمله طالبان به این نهاد آموزش عالی افغانستان در سنبله سال گذشته ۱۶ نفر کشته و بیش از چهل تن دیگر زخم برداشتند.
mandegar-3این حمله که با انفجارموتر بمبگذاری شده یک مهاجم انتحاری آغاز شد، با تیراندازی دو مهاجم دیگر در داخل کلاس‌های درسی ادامه یافت و خسارات هنگفت برجا گذاشت.
مهاجمان با سلاح کلاشنکوف و نارنجک مسلح بودند و برای حدود ده ساعت در برابر نیروهای امنیتی جنگیدند. این حمله باعث شد دانشگاه امریکایی تعطیل شود. مسئولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفت.
مسئولان این دانشگاه افزوده که تا ۲۸ مارس سال جاری برای دانشجویان تازه وارد دانشگاه دوره آمادگی برگزار و دروس دانشگاه رسما ۲۸ مارس آغاز خواهد شد.
دانشگاهامریکایی در مدت هفت ماه گذشته بسته بوده ولی مسئولان دانشگاه می‌گویند که آموزش از راه دور ادامه داشته است.
در این مدت تدابیر لازم انجام شده که دانشگاه به گفته مسئولان به محلی امنی‌ برای دانشجویان افغان تبدیل شود.
مسئولان این دانشگاه اعلام کرده‌اند که به ادامه کار در افغانستان متعهد اند و این دانشگاه با استاندارد بین‌المللی به آموزش ادامه خواهد داد.
حمله به دانشگاه امریکایی افغانستان تاثیرعمیقی بر روند آموزش و تحصیل در افغانستان گذاشت، حمله‌یی که نشان داد شورشیان حتی مراکز آموزشی را به جبهه نظامی تبدیل می‌کنند.
هرچند نگرانی‌های وجود داشت که ممکن است استادان خارجی بعد ازحمله خونین هفت ماه قبل دیگر حاضر به تدریس در این دانشگاه نخواهند بود ولی زبیده اکبر، مسئول رسانه‌های این دانشگاه به بی‌بی‌سی گفت که فضای درسی همانند گذشته خواهد بود.
دانشگاهامریکایی افغانستان که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد، در حال حاضر ۶۵۰ دانشجو دارد و تاکنون حدود هزار نفر به درجه لیسانس/ کارشناسی و ماستری/ کارشناسی ارشد از این دانشگاه فارغ تحصیل شده‌اند.
در این دانشگاه رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، فناوری معلوماتی، علوم سیاسی و اداره عامه، به زبان انگلیسی و با معیارهای اروپا و امریکا تدریس می‌شود.
هزینه تحصیل در این دانشگاه بیشتر از هر دانشگاه دیگر در افغانستان است و بیشتر خانواده‌ها با درآمد متوسط توان پرداخت آن را ندارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.