وزیر تحصیلات عالی: مشکلات دانشجویان دانشگاه یومف رفع حل شده است

۴ ثور ۱۳۹۶

فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی می‌گوید اسناد موسسۀ تحصیلات عالی خصوصی یومف سویس نزد این وزارت جعلی و فاقد اعتبار می‌باشد.
وزیر تحصیلات عالی در جلسۀ کمیسیون اموردینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی مجلس سنا گفت که اسناد این موسسه فاقد اعتبار بوده، اما بربنیاد فیصلۀ شورای رهبری وزارت و موافقۀ دانش‌جویان، محصلان یومف سویس به کته‌گوری‌های مختلف تنظیم شده‌ و مشکلات‌ آنان مرفوع گردیده‌اند.
MANDEGARاما خانم مومند واضح نساخته‌است که مشکلات دانش‌جویان این نهاد تحصیلی خصوصی که جنجال‌هایی را در پی داشت، چگونه مرفوع گردیده‌است.
فریده‌ مومند، وزیر تحصیلات عالی هم‌چنان جزییات بیشتر در مورد بی‌سرنوشتی دانشجویانی که از این موسسه تحصیلی فارغ گردیده و پیش از این گفته شد اسنادشان در ادارات دولتی فاقد اعتبار اند، چیزی نگفته‌است.
این گفته‌های وزیر تحصیلات عالی در حالی مطرح می‌شوند که مسوولان موسسۀ تحصیلات عالی خصوصی دنیا، که گفته بودند نماینده‌گی یومف سویس در افغانستان هستند، پیش از این ادعا کرده‌ بودند که اسناد این موسسه را قانونی کرده‌اند.
مسوولان این نهاد خصوصی هم‌چنان ادعا دارند که این نهاد تحصیلی خصوصی حدود چهار سال قبل بر مبنانی توافق ادارۀ مرکزی دانشگاه یومف سویس در جمهوری کانتون ژینوا و تایید نهادهای مربوط در وزارت تحصیلات عالی افغانستان به شکل قانونی و رسمی تاسیس و راه‌اندازی شده‌است.
مسوولان این نهاد تحصیلی خصوصی نیز ادعا دارند که این موسسه، با نمبر ثبت ۶۷ و شمارۀ مسلسل ۷۷ در سال ۱۳۹۲ خورشیدی برای برگزاری برنامۀ ماستری در رشتۀ اداره و تجارت از ریاست دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات علی خصوصی جواز فعالیت را بعد از اکمال پروسۀ اداری اخذ کرده‌است.
اما از سویی، وزارت خارجۀ سویس نیز در جواب نامۀ سفارت افغانستان در آن کشور گفته بود که این موسسه دارای هیچ‌گونه رسمت قانونی و ارزش حقوقی در سطح کشور سویس نمی‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.