سناتورها: کناره‌گیری غنی و عبدالله راه حل نیست

گزارشگر:دوشنبه 15 جوزا 1396 - ۱۴ جوزا ۱۳۹۶

شماری از سناتورها در مجلس سنا می‌گویند که خواست تظاهرات کنندگان مبنی بر استعفای رییس جمهور و رییس اجرائی معقول نیست.
سناتورها می‌گویند که به جز از استعفای غنی و عبدالله از دیگر خواست‌های تظاهرات کنندگان حمایت می‌کنند.
mandegar-3قیس وکیلی یک عضو سنا گفت: “درخواست استعفای رییس جمهور و رییس اجرایی از سوی تظاهرات کنندگان کار درستی نیست؛ اما در بخش برکناری مقام‌های بی کفایت امنیتی ما طرفدار آنانیم”.
به گفته وی، مسوولان امنیتی بی کفایت اند و باید به دلیل ناتوانی استعفا دهند.
عبدالله قرلق نیز گفت، استعفای رییس جمهور و رییس اجرایی راه حل نیست و آنان باید در عملکرد خود تغییرات بیاورند و از تمرکزگرایی قدرت و تفکر انحصار طلبانه شان دست بردارند.
سناتوران می‌گویند که مردم افغانستان از جبر حکومت وحدت ملی را پذیرفته اند و در شرایط کنونی بدیلی برای این حکومت وجود ندارد.
حنیف حنفی دیگر عضو سنا هم گفت: “درخواست استعفای رییس جمهور غنی و رییس اجرایی خواست دشمنان است؛ بدیل این حکومت داعش و طالبان است. ما باید همه با هم از نفاق ملی به سوی اتفاق ملی حرکت کنیم”.
روز جمعه گذشته شماری از باشندگان کابل در اعتراض به افزایش حملات انتحاری و انفجاری در کابل دست به تظاهرات گسترده زدند، اما این تظاهرات به خشونت کشیده شد و تظاهرکنندگان با شلیک گلوله نیروهای امنیتی استقبال شدند.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا می گوید که عملکرد نیروهای امنیتی در برابر تظاهرات کنندگان قابل توجیه نیست.
آقای مسلم یار افزود که افرادی از اقوام مختلف کشور برای عدالت خواهی در تظاهرات روز جمعه شرکت کرده بودند و نباید به آن سمت و سوی قومی داده شود.
عبدالله قرلق گفت، هر کسی که بر مظاهره کنندگان دستور تیر اندازی داده مرتکب جنایت شده و باید زیر پیگرد قرار گیرد.
به گفته وی، گل نبی احمدزی فرمانده گارنیزیون پایتخت، مسوول تیر اندازی بر تظاهرات کنندگان است و او باید برکنار شود.
سناتوران می‌گویند که تظاهرات مسالمت آمیز حق مسلم اتباع کشور است و هیچ کسی بر اساس قوانین افغانستان نمی توانند، چنین حرکاتی را سرکوب کنند.
سر انجام سناتوران با اکثریت آرا تصمیم گرفتند تا وزیر داخله، فرمانده پولیس و فرمانده گارنیزیون کابل را در پیوند به حمله خونین چهار شنبه گذشته، تیر اندازی بر تظاهرات کنندگان و حملات انفجاری در مراسم خاکسپاری پسر محمد علم ایزدیار معاون اول سنا، به این مجلس فرا بخوانند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.