قـرارداد سـاخت سـرک بغلان- بامیـان امضـا شـد

گزارشگر:دو شنبه 17 میزان 1396 - ۱۶ میزان ۱۳۹۶

mandegar-3وزارت فواید عامه کشور قرارداد ساخت سرک بغلان- بامیان و قرارداد ترمیم اساسی شاهراه سالنگ را با شرکت چینی « کینگداو» امضا کرد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری گفته است که این قرارداد در مراسمی با حضور داشت رییس جمهور غنی توسط یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه و نماینده شرکت چینایی کینگدوا، در ارگ به امضا رسید.
این پروژه که از سوی بانک جهانی تمویل و توسط وزارت فواید عامه تطبیق می‌گردد، شامل احداث ۱۵۲ کیلومتر سرک از بغلان الی بامیان و ترمیم اساسی شاهراه سالنگ به طول ۸۶ کیلومتر به شمول ترمیم تونل سالنگ، می‌باشد.
پروژه احداث شاهراه بغلان- بامیان در شش بخش تقسیم شده است که پروسه تدارکاتی بخش‌های اول و ششم آن به پایان رسیده و قرار است تا یک ماه آینده کار عملی آن آغاز گردد.
ریاست جمهوری درباره هزینه این قراردادها معلوماتی نداده است.
گفتنی است که قرارداد ساخت سرک بغلان- بامیان و قرارداد ترمیم اساسی شاهراه سالنگ به نام پروژه « اتصال ترانس هندوکش» نیز یاد می‌شود.
گفته می‌شود که مطالعات ابتدایی، سروی تخنیکی و دیزاین سرک دوشی بغلان الی بامیان قبلا به حمایت مالی اداره انکشافی امریکا صورت گرفته است. بانک جهانی نیز متعهد شده تا جهت اعمار و بازسازی سرک اتصال ترانس هندوکش معادل ۲۵۰ میلیون دالر امریکایی را از طریق وزارت مالیه برای تمویل مالی این پروژه در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.