هشـدار از جنگ نیـابتی دیگـر در لبنـان

گزارشگر:دوشنبه 22 عقرب 1396 - ۲۱ عقرب ۱۳۹۶

عبدالباری عطوان- روزنامه مستقل رأی الیوم /

mandegar-3زمانی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بر استقلال لبنان و احترام کشورش به سعد حریری “بازداشت شده” به عنوان شریک قوی برای واشنگتن تأکید می‌کند و نسبت به تبدیل لبنان به میدان جنگ نیابتی هشدار می‌دهد او سخنش با دو طرف اصلی است: اول رهبران عربستان و دوم رهبران اسرائیل.
این هشدار تیلرسون کاملا با موضع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که از محمد بن سلمان، ولیعهد و مرد قدرتمند عربستان حمایت بی‌چون و چرا می‌کند، در تضاد است؛ محمد بن سلمانی که بر تمامی مراکز قدرت اصلی حاکم است و کمپین تشدید موضع علیه ایران را برعهده دارد و می‌خواهد درگیری‌ها را به پایگاه اصلی در شرق دریای مدیترانه یعنی لبنان بازگرداند جایی که هم‌پیمان قوی ایران یعنی حزب الله حضور دارد.
تیلرسون نماینده نهاد حاکم در آمریکا و مهمترین تصمیم گیرنده در امور استراتژیک این کشور است و فکر نمی‌کنیم که این حرف را در هواپیمایی که وی را به ویتنام می‌برد، بیهوده گفته باشد بلکه او خطر قریب الوقوعی را علیه لبنان احساس کرد که طوفان‌های آن بعد از احضار سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی و مجبور کردنش به استعفا در اقدامی شتابزده و نسنجیده در حال جمع شدن است. تیلرسون کشورش را از هرگونه برنامه‌ها برای مداخله نظامی در لبنان دور نگه می‌دارد.
عربستان بعد از اینکه با قدرت انصارالله و علی عبدالله صالح برای پایداری به مدت دو سال و نیم در برابر حملات و رسیدن موشک‌های بالستیک به پایتختش و ورود بحران قطر به مرحله رکود و ابقای بشار اسد در قدرت غافلگیر شد تصمیم گرفت جنگ را به لبنان منتقل کند. فکر کرد که مجبور کردن حریری به استعفا به ایجاد نتایج فاجعه بار در سطح سیاسی و اقتصادی و چه بسا امنیتی و برخاستن لبنانی‌ها علیه حزب الله و مسؤول دانستن آن منجر خواهد شد.
آنچه اتفاق افتاد به طور کامل عکس چیزی است که عربستان فکر می‌کرد. مساله “بازداشت” حریری در ریاض به مساله توافق ملی لبنانی و نشانه رفتن تیر اتهامات به سمت عربستان تبدیل شد. مهم‌تر از این مساله مطبوعات خارجی به کمپینی پیوستند که خواهان آزادی فوری حریری و بازگشتش به لبنان هستند. حریری به “قهرمانی” تبدیل شده که اگر فردا بیاید و در انتخابات پارلمانی شرکت کند بی‌تردید از آن پیروز بیرون خواهد آمد.
دوف زکهایم که پیشتر پست‌هایی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) داشته، چند روز پیش در مقاله‌ای برای مجله فارن پالیسی درباره ائتلاف سه گانه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ و محمد بن سلمان صحبت کرد. او گفت که ائتلاف میان این سه در حال قوت گرفتن است و طرحی برای تشدید موضع علیه ایران دارند. او تأکید کرد که کوشنر سه بار به ریاض سفر کرده که آخرین آن سفر محرمانه وی بود و تمامی احتمالات از جمله جنگ مطرح است. اما دان شاپیرو، مشاور سابق باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در امور خاورمیانه چند روز پیش مقاله‌ای را در روزنامه هاآرتص منتشر و تأکید کرد که عربستان طرحی برای انتقال درگیری به لبنان دارد و از اسرائیل خواسته در این طرح به ریاض کمک نظامی کند. شاپیرو نسبت به قبول این طرح هشدار داد.
اسرائیل نمی‌تواند وارد جنگ‌های نیابتی شود یا در زمان نامناسب به تحریک طرفی خود را درگیر جنگ کند مگر اینکه این جنگ دارای نتایج واضح و در خدمت منافع استراتژیک اسرائیل باشد همین مساله کناره گیری‌اش از حمایت از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق را مشخص می‌کند زمانی که بارزانی از اسرائیل برای مقابله با نیروهای عراقی و حشد شعبی که همه پرسی را ناکام گذاشته و کنترل کامل اقلیم را به دست گرفتند، گدایی کرد.
به هیچ وجه در این مساله بحث نمی‌کنیم که نگرانی اسرائیل از افزایش قدرت حزب الله و گسترش نفوذ ایران در منطقه روز به روز بیشتر می‌شود اما رهبران اسرائیلی که دو بار در جنگ با حزب الله شکست خوردند اکنون به خوبی می‌دانند که جنگ سوم هزینه زیادی را خواهد داشت و نتایج آن نامعلوم است چراکه ۱۵۰ هزار موشک در زرادخانه حزب الله وجود دارد و ارتش لبنان نیز به لطف حضور میشل عون، رئیس‌جمهوری که معادلات سیاسی و نظامی را با ائتلافش با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و متحد کردن طایفه سنی و شیعه تغییر داده است، به جبهه حزب الله خواهد پیوست.
حریری و سرنوشتش به یک مساله بین‌المللی تبدیل شده است که به زودی در شورای امنیت نیز مطرح خواهد شد. بعید نیست که او با آزادی بیشتری و به عنوان قهرمانی که مردم او را روی شانه می‌گذارند، به عنوان رئیسی برای بیشتر لبنانی‌ها به کشور بازگردد و ائتلافش با حزب الله و میشل عون و جریان آزاد ملی را تقویت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.