تولید مواد مخدر ۸۷ درصد افزایش یافته است

گزارشگر:شنبه 27 عقرب 1396 - ۲۶ عقرب ۱۳۹۶

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد روز گذشته گزارش تازه‌یی در مورد کشت و تولید مواد مخدر افغانستان نشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که تولید مواد مخدر نسبت به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش یافته است.
این گزارش نشان می‌دهد که افغانستان با تولید ۹۰۰۰ تن متریک مواد مخدر، در صدر کشورهای تولید کننده مواد مخدر قرار گرفته است. ملل متحد گفته است که افزایش تولید مواد مخدر سبب تقویت شورشگری و ارزان شدن مواد مخدر در مارکیت‌های جهانی خواهد شد.
سازمان ملل متحد سال گذشته هشدار داده بود که ضعف کابل در تامین امنیت و مبارزه با گرmandegare-3وه‌های مخالف مسلح، زمین‌های بیشتری را در اختیار گروه‌های جرمی قرار خواهد داده و زمینه برای کشت و تولید مواد مخدر مساعد خواهد شد.
در این گزارش آمده است که در سال جاری ۳۲۸ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده است.
◄ تقویت تروریسم
وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید سود اصلی مواد مخدر افغانستان را مافیای بین‌المللی می‌برد. به باور مقام‌ها در این وزارت طالبان و سایر گروه‌های تروریستی درامد حاصل از مواد مخدر را در داخل افغانستان تصاحب می‌کنند.
احمد جاوید قایم معین وزارت مبارزه با مواد مخدر روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما متاسفانه نتوانستیم توجه جهانیان را آنچنان که ایجاب می‌کرد جلب کنیم. هنوزهم قاچاقبران منطقه می‌توانند که مواد مخدر را از راه‌های مختلف به نقاط مختلف جهان انتقال دهد.»
آقای قایم افزود که ناامنی، فقر، بیکاری و فساد عواملی اند که سبب افزایش کشت کوکنار در این کشور شده است. او افزود برخی از حلقات در داخل افغانستان در کشت و تولید مواد مخدر سهم دارند و از این بابت سود می‌برند.
◄ دلایل افزایش در تولید مواد مخدر
براساس گزارش سازمان ملل متحد، دلیل افزایش مواد مخدر در افغانستان، افزایش زمین‌های تحت کشت کوکنار و حاصل دهی بهتر مزارع کوکنار نسبت به سال گذشته بوده است.
آقای قایم گفت که در نتیجه افزایش کشت و تولید مواد مخدر، طالبان و سایر گروه‌های تروریستی قوی‌تر می‌شوند و پول بیشتری برای پیشبرد اهداف تروریستی خود به دست می‌آورند: «مواد مخدر تمویل کننده اصلی طالبان و تروریسم بین‌المللی است و باعث افزایش ناامنی در کشور می‌گردد. گروه‌های مسلح غیرمسئول نیز در کشت و قاچاق این پدیده شوم نقش فعال داشته و در رشد اقتصاد جرمی در منطقه نقش بازی می‌کنند. کمبود وسایل و امکانات دلیل اصلی افزایش کشت کوکنار است.»
براساس اظهارات مقام‌ها در وزارت مبارزه با مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ نظر به تفکیک منطقه‌ای، ۹۷ درصد کشت در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق افغانستان صورت گرفته است که دارای تهدیدات بالای امنیتی می‌باشند.
زون جنوب ۶۰ درصد، زون غرب ۱۷ درصد، زن شمال ۱۳ درصد، زون شرق ۷ درصد، زون شمال‌شرقی ۳ درصد و زون مرکز ۰.۴ درصد از مجموع کشت کوکنار را به خود اختصاص داده‌اند.
این در حالیست که تخریب کشتزارهای کوکنار هیچ تاثیری در کاهش مواد مخدر نداشته است. براساس آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر امسال در ده ولایت کوکنار کشت نشده؛ اما این رقم سال گذشته ۱۳ ولایت را در بر می‌گرفت.
معین وزارت مبارزه با مواد مخدر، بلندبودن تهدیدهای امنیتی، موجودیت حلقات مافیایی، نبود حمایت مالی و تخنیکی کافی، کمبود نیروهای امنیتی، ضعف مدیریت مسؤولین و کشت تخم اصلاح‌شدۀ کوکنار را از عوامل داخلی افزایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان خواند.
◄ مبارزه بی‌نتیجه
حکومت افغانستان همواره گفته است که برای محو مواد مخدر در این کشور تلاش می‌کند. در کنار وزارت مبارزه با مواد مخدر، معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله نیز در این راستا فعال است. وزارت داخله گفته است که برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، در سال جاری، بیش از دو هزار عملیات را انجام داده است.
جنرال خلیل بختیار، معین مبارزه با مواد مخدر این وزارت گفت که در نتیجه این عملیات‌ها ۲۶۴۷ قاچاقبر بزرگ و کوچک بازداشت شده اند. او افزود که در بین قاچاقبران بازداشت‌شده، هشت قاچاقبر بزرگ شامل است که در فهرست سیاه وزارت داخله افغانستان قرار داشتند.
او افزود ۶۴ تن از موظفین خدمات عامه نیز دستگیر شده که شامل پولیس، اردوی ملی و بخش‌های ملکی است، ۱۳ تن اتباع خارجی از جمله پنج نفر اتباع پاکستان و هشت نفر ایرانی هم دستگیر شده و ۵۰ تن آن‌ها زن هستند.
به گفته این مقام وزارت داخله افغانستان، ۵۰ کارخانه تولید مواد مخدر در ساحات ناامن و صعب‌العبور در عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر ازبین رفته و ۲۵۰ تن انواع مواد مخدر و مواد کیمیاوی پیش‌ساخت هیرویین نیز کشف و ضبط گردیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.