مخالفت چامسکی با جنبش «آنتی‌فا»

گزارشگر:سه شنبه 21 قوس 1396 - ۲۰ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3زبان‌شناس، فیلسوف آنارشیست و نظریه‌پرداز آمریکایی با انتقاد از جنبش ضد فاشیستی گفته است تاکتیک‌های آن هدیه‌ای به راست‌افراطی و سرکوب‌های دولت آمریکاست.
نوآم چامسکی که بنیانگذار زبان‌شناسی مدرن شناخته می‌شود، گفت ضد فاشیست‌ها استفاده از خشونت را به روش‌های کاملا سرزنش‌باری تحریک می‌کنند.
«آنتی‌فا» مخفف همان جنبش ضد فاشیست، به ائتلافی سست ناپیوسته از گروه‌هایی اشاره می‌کند که از طریق اقدامات مردمی و نه توسل به پلیس یا دولت مخالف راست‌های افراطی هستند. در حالی که ظهور این جنبش به توسعه فاشیسم در اروپا در دهه ۱۹۲۰ باز می‌گردد اما از زمانی که فعالان ضد فاشیست با نئو نازی‌ها، اعضای کو کلوکس کلان و حامیان راست افراطی در تظاهرات تابستان برتری‌طلبان سفیدپوست در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا درگیر شدند، آنها مجددا در کانون توجه قرار گرفتند.
تمرکز روی این جنبش مجددا در سپتامبر تشدید شد؛ پس از آنکه اسناد محرمانه‌ای که به دست پولتیکو رسیده بود فاش کرد که مقام‌های فدرال به مقام‌های محلی و ایالتی در اوایل ۲۰۱۶ هشدار داده بودند که آنتی‌فا به صورت روز افزونی متخاصم و خطرناک شده است و وزارت امنیت داخلی آمریکا رسما فعالیت‌های آنها را به عنوان «خشونت تروریست داخلی» طبقه‌بندی کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تبع آن آنتی‌فا را «افراد بد» توصیف کرد.
چامسکی که دیدگاه‌های چپ دارد، در مصاحبه با ایندیپندنت ناامیدی خود را از آنتی‌فا مطرح کرد اما گفت که مجبور کردن فیزیکی گروه‌های راست افراطی برای خودداری از بیان عقایدشان هم غیر سازنده است. او تاکید کرد: آنتی‌فا با یک سازمان ساختاریافته فاصله دارد. در واقع مجموعه‌ای از افراد است که از دست نیروهای زشت و بدیمن که از زمان پیروزی ترامپ به شکلی سمی در عرصه عمومی ظاهر شدند، پریشان هستند.
این نظریه‌پرداز ۸۹ ساله گفت: همراه با آنتی‌فاها گروه‌هایی حاشیه‌ای هستند که از زور به روش‌هایی غیر قابل قبول، استفاده می‌کنند و اینها هدیه‌ای خوشایند برای راست‌های افراطی و نیروهای سرکوبگر دولت آمریکا هستند.
به گفته او، این خشونت راه را برای اقدامات دولتی‌ای هموار می‌کند که یادآور کوینتلپرو (سرواژه برنامه ضد اطلاعات آمریکا) است که به گفته او «افراطی‌ترین برنامه ضد تروریستی داخلی در تاریخ آمریکاست.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.