هند به پروسۀ مذاکره با طالبان شک دارد

- ۰۴ جدی ۱۳۹۱

بنا به یک گزارش کانگرس ایالات متحده امریکا، هندوستان در تلاش جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به عمق استراتژیک پاکستان است، اما همزمان نمی‌خواهد نقش مهم امنیتی در افغانستان به دوش گیرد و احساسات پاکستان را برانگیزد.
این گزارش را خدمات پژوهشی کانگرس (سی آر اس) تهیه کرده که یک شعبه مستقل کانگرس ایالات متحده امریکا می‌باشد. همچنین در آن فعالیت‌های هندوستان در افغانستان برای «مقابله» با پاکستان شرح داده شده اند و این که دهلی جدید در مورد تلاش‌های آشتی با طالبان شک و تردید دارد.
در تازه ترین گزارش «سی آر اس» یا شعبه خدمات پژوهشی کانگرس ایالات متحده امریکا آمده است: «علایق و فعالیت‌های هندوستان در افغانستان در تقابل با علایق و فعالیت‌های پاکستان قرار دارند. هندوستان می‌خواهد عمق استراتژیک پاکستان در افغانستان را رد کند و به این کشور اجازه ندهد که مانع تجارت و سایر تماس‌هایش با آسیای مرکزی و فراتر از آن گردد و همچنین از حمله جنگجویان بر اهداف کشورش در افغانستان جلوگیری کند».
در ادامه این گزارش آمده است: «هندوستان همچنین در مورد تلاش‌های آشتی جویانه اخیر با طالبان دچار شک و تردید است. در همین اواخر هندوستان تماس‌هایش را با ایتلاف شمال که در گذشته نیز از آن حمایت می‌کرد، افزایش داده است».
گزارش می‌افزاید: «هندوستان طالبان را که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میزبان القاعده بودند، به دلیل همکاری القاعده با سازمان های اسلامی افراطی پاکستان مانند لشکر طیبه، دشمن بزرگ خود می‌داند».
در این گزارش گفته شده که افغانستان تلاش دارد تا با هندوستان روابط نزدیک داشته باشد و همزمان نمی‌خواهد روابطش با پاکستان به خطر بیافتند. نویسنده‌گان گزارش می‌گویند که این سیاست توازنی ظریف است که ایالات متحده امریکا نیز از آن حمایت می‌کند.
گزارش همچنان علاوه می‌نماید که در پنجم اکتوبر سال ۲۰۱۱ ، اندکی پس از ترور استاد برهان‌الدین ربانی، رییس جمهور پیشین افغانستان و پس از این که افغانستان پاکستان را به دست داشتن در این قتل متهم کرد، حامد کرزی به هندوستان سفر کرده و با دهلی جدید پیمان «همکاری‌های استراتژیک» امضا نمود.
گفته می‌شود که این پیمان بدترین ترس‌های پاکستان را تصدیق کرد. زیرا به این وسیله برای نخستین بار به هندوستان نقش رسمی به مثابه یکی از تضمین کنندگان ثبات افغانستان داده شده و زمینه مناسبات گسترده سیاسی و فرهنگی بین افغانستان و هندوستان فراهم گردید.
در ادامه این گزارش آمده است: «کارشناسان هندوستانی تذکر داده اند که سرباز یا نیروی امنیتی هندوستان در افغانستان توظیف نمی‌شود. اما بستن این پیمان منجر به امضای موافقت نامه در اخیر سال ۲۰۱۱ شد که براساس آن هندوستان برخی از پرسونل نیروهای امنیتی افغانستان را در هندوستان آموزش می‌دهد».
براساس این گزارش «در دیدار چهار روزۀ بعدی کرزی از هندوستان در ماه نومبر سال ۲۰۱۲، هندوستان موافقت نموده تا سالانه ۶۰۰ تن از منسوبین نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش دهد».
«سی آر اس» می گوید: «هندوستان بر فعالیت‌های اقتصادی امدادی تاکید می‌نماید که با میزبانی از نشست دهلی در بیست و هشتم جون سال ۲۰۱۲ جهت مذاکره درباره سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی در افغانستان به نمایش گذاشته شد. برخی‌ها معتقد هستند که هندوستان نگران حل منازعه افغانستان از راه مذاکره است و از این هراس دارد که نفوذ پاکستان در افغانستان به این ترتیب افزایش یابد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.