شورای علمای اندونیزیا: نشست علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونزیا برگزار می‌شود

گزارشگر:چهار شنبه 23 حوت 1396 - ۲۲ حوت ۱۳۹۶

پس از مخالفت گروه طالبان با برگزاری نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونزیا در مورد صلح افغانستان، علمای اندونزیا می‌گویند که با وجود این مخالفت، این نشست سه‌جانبه را در اواخر ماه جاری میلادی در جاکارتا برگزار می‌کنند.
mandegar-3طالبان با نشر یک خبرنامه، مخالفت خود را با برگزاری این نشست اعلام کرده و از علمای جهان اسلام خواسته بودند که در نشست سه‌جانبه جاکارتا و همچنین نشست جهانی پس از آن شرکت نکنند.
اما با این وجود، شورای علمای اندوزیا که مسوولیت تنظیم و برگزاری نشست علمای سه کشور را به عهده دارد، می‌گوید که با وجود مخالفت طالبان، این نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونزیا در اواخر ماه جاری در جاکارتا برگزار می‌شود.
محی‌الدین جنیدی، رییس روابط بین‌المللی شورای علمای اندونزی در مصاحبه با عرب نیوز گفته که ممکن است در مورد این نشست اطلاعات درستی برای طالبان داده نشده و یا آن‌ها در این مورد معلومات نادرست دریافت کرده باشند.
وی افزود: «ما می‌خواهیم که از علمای افغانستان و پاکستان بشنویم و تجارب خود را در مورد حل مشکلات با آن‌ها در میان بگذاریم.»
جنیدی همچنان گفته است که می‌خواهد قبل از ارائه هرگونه فتوا در مورد جنگ افغانستان، هماهنگی به وجود بیاید.
آوا نوشت که شورای علمای اندونزیا گفته است که در این نشست، ۱۵ عالم از هر کشور اشتراک خواهند کرد.
این در حالی است که قرار بود این نشست به تاریخ ۱۵ و ۱۶ مارچ برگزار شود، اما برای چند روز به تأخیر افتاده است.
رییس روابط بین‌المللی شورای علمای اندونزی افزوده، همان طوری که این نشست برای تأمین صلح در افغانستان برگزار می‌شود، امیدوار است که نمایندگان طالبان نیز در آن اشتراک نمایند.
مسوول بخش آسیای جنوبی و مرکزی وزارت امورخارجه اندونزی به عرب نیوز گفته که آن‌ها نیز از خبرنامۀ طالبان مطلع شده و اکنون آن‌را ارزیابی می‌کنند، اما وی گفته است که آمادگی برای برگزاری نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی جریان دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.