رییس دانشگاه کابل: نصاب فرسوده قابل پذیرش نیست

گزارشگر:سه شنبه 21 حمل 1397 - ۲۰ حمل ۱۳۹۷

حمیدالله فاروقی رییس دانشگاه مرکزی کابل وجود نصاب فرسوده تحصیلی در این دانشگاه را قابل قبول ندانسته بر تغییر بنیادین این نصاب مطابق به ضرورت‌های عینی جامعه تاکید می‌کند.
mandegar-3آقای فاروقی روز دوشنبه (۲۰ حمل) در مراسم دومین جشنواره دانشجوی برتر دانشگاه کابل از تغییرات اساسی نصاب تحصیلی این دانشگاه خبر داد.
آقای فاروقی گفت که نصاب فرسوده و زمان گذشته تحصیلی در دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه کابل که در جریان چندین دهه جنگ و ویرانی دست ناخورده باقی مانده بود، یکی از مشکلات جدی این دانشگاه به حساب می‌آمد و برای تغییر این نصاب برنامه‌های بزرگی روی دست گرفته شده است.
وی گفت که تغییراتی در نصاب تحصیلی این دانشگاه به میان آمده و برنامه‌های بزرگتری برای ایجاد تغییرات بنیادین در نصاب تحصیلی در همکاری رهبری حکومت و ارگان های زیربط روی دست است که براساس این برنامه‌ها نصاب دانشگاه‌ها براساس معیارهای روز دنیا و مطابق به نیازمندی بازار کار تغییر خواهد کرد.
وی در این باره تاکید کرد کرد که دیگر لیکچر نوت‌های پدرکلان‌ها که از چند دهه پیش تهیه شده بود و به صورت تحمیلی به دانشجویان تدریس می‌شد، قابل قبول نبوده و نصاب‌های جدید و با کیفیت معیاری جایگزین این نصاب فرسوده خواهد شد.

آقای فاروقی، روش مدیریت صنفی در دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه کابل را یکی دیگر از مشکلات موجود خوانده، بیان داشت که در گذشته اساتید از طریق گروگان گیری شاگردان تلاش داشته اند که با خشم در صنوف درسی حکومت کنند که این مساله هم اکنون قابل قبول نبوده و شیوه جدید مدیریتی جایگزین آن خواهد شد.
وی گفت که ریاست دانشگاه کابل برنامه ای را برای تغییر فرهنگ تحصیلی و مدیریتی در این دانشگاه روی دست گرفته که براساس آن دانشجویان جایگاه و عظمت شان را خواهند یافت و از ظرفیت آنان در تغییر هنجارهای دانشگاهی، مدیریت دانشگاه و بهبود ظرفیت اکادمیک این مرکز علمی کار گرفته خواهد شد.
در ادامه این مراسم از دانشجویان برتر دانشگاه کابل که با ارائه طرح های علمی با پشت سر گذاشتن یک دوره رقابتی برنده شده بودند تقدیر و گرامی داشت شد.
در این جشنواره صالحه هدایت و آرزو علی‌زی دو دانشجوی دانشکده کمپیوتر ساینس که با ارائه برنامه‌های علمی در پیوند به مدیریت دانشگاه، برنده رقابت علمی شده بودند، به عنوان دانشجویان برتر دانشگاه تقدیر شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.