غنـــی: واردات افغـانستان ۱۲ بـرابر صـادرات آن است

گزارشگر:یک شنبه 2 ثور 1397 - ۰۱ ثور ۱۳۹۷

mandegar-3محمداشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی از پایین بودن میزان صادرات افغانستان انتقاد کرده می‌گوید که در حال حاضر واردات افغانستان ۱۲ برابر صادرات آن است.
آقای غنی روز شنبه ( ۱ ثور ) در مراسم معرفی اتشه‌های تجارتی و روئسای ادارات مختلف دولتی که به تازگی امتحان رقابتی کمیسیون اصلاحات اداری را سپری کرده‌اند، گفت که به هر اندازه‌یی که ضوابط بر روابط حاکم شود، به همان اندازه وحدت ملی، اعتماد میان ملت و دولت و اعتماد میان سکتور خصوصی و جامعه تامین می‌گردد.
آقای غنی بیان داشت که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی با برداشتن موانع از سر راه جوانان در زمینه استخدام‌شان در اداره‌های دولتی، توانسته از ظرفیت‌های آنان استفاده نموده و نیز آنان را امیدوار کنند.
وی از اداره مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی خواست تا روند استخدام‌ها از طریق برنامه رقابتی را در وزارت خارجه نیز تطبیق نماید تا مردم افغانستان بدانند، کسانی‌که از آنها نمایندگی می‌کنند از طریق یک روند شفاف استخدام شدند.
آقای غنی بیان داشت که یکی از بنیادی‌ترین مشکلات افغانستان عدم توازن صادرات و واردات افغانستان است و با معرفی شدن، اتشه‌های تجاری یک قدم بزرگ در زمینه بلندبرین صادرات برداشته می‌شود.
آقای غنی گفت:» امروز یک قدم را بر می‌داریم که در یکی از بنیادی ترین مشکلات افغانستان که عدم توازن واردات و صادرات افغانستان است. یک مملکتی که وارداتش ۱۲ برابر صادراتش باشد، یک مملکت پایدار گفته نمی‌شود».
وی تاکید کرد که حد اقل ۸۰ درصد واردات افغانستان در داخل تولید می‌شود، در حالیکه افغانستان تولید جایگزین دارد اما در سال های گذشته در زمینه افزایش صادرات به صورت بنیادی کار صورت نگرفته است.
وی گفت حلقه خبیثه زمانی شکسته می‌شود که در زمینه بیلانس واردات و صادرات تاثیرات مثبت وارد و سپس افزایش یابد.
وی از اتشه‌های تجاری افغانستان خواست که از ملت نمایندگی نموده و جوابگوی تغییر وضعیت زندگی مردم باشند. وی گفت که در حال حاضر ۴۰ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند.
غنی از اتشه‌های تجاری خواست تا دیدگاه، موانع و کاستی‌ها را در زمینه رشد تجارت به صورت درست تحلیل نموده و فرصت‌ها را به گونه مشص سنجش کنند.
همزمان با این، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع از اتشه‌های تجارتی افغانستان نیز خواست که در زمینه رشد و توسعه صادرات افغانستان کار نموده و زمینه‌های بازار تولیدات افغانستان در کشورهای میزبان را فراهم کنند.
سهم گیری در رشد و توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور، ایجاد تسهیلات برای سکتور خصوصی، نمایندگی کردن از وزارت تجارت و صنایع، تامین روابط، جمع اوری معلومات در زمینه نیاز بازارهای اقتصادی کشورهای میزبان از دیگر خواسته‌های وزیر تجارت از اتشه‌های تجاری افغانستان بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.