راشدخان ستارۀ هند شد

گزارشگر:یک شنبه 6 جوزا 1397 - ۰۵ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3موجی از درخواست ها در شبکه های اجتماعی انترنت به خاطر دادن شهروندی هند به راشد خان ستاره کریکیت افغانستان باعث شد که مقامات ارشد دو کشور در این مورد واکنش نشان دهند. آیا راشد خان هندی می شود؟
در پی نمایش تک نفره فوق العاده راشد خان بازیکن تیم ملی کریکیت افغانستان، که تیم «سنرایزرس» حیدر آباد را به مرحله نهایی لیگ برتر هندوستان رساند، هواخواهان کریکیت هندوستان از دولت کشورشان خواهان اعطای شهروندی به وی شدند.
راشد بازیکن ۱۹ ساله تیم ملی کریکیت افغانستان که از مدتی به این سو برای باشگاه کریکیت حیدرآباد هندوستان بازی می کند، در بازی اخیرش با به دست آوردن نتیجه شکست ناپذیر ۳۴ «آف» در ۱۰ توپ نتیجه ۱۷۴ بر هفت را برای تیمش رقم زد و تیم «نایت رایدر» کلکته را با توپ چرخشی سریع با ادعای سه بر ۱۹ در چهار آور مواجه ساخت. او در این بازی اصلاً «اسپینر» بود. اسپینر به نوعی انداختن توپ در حالت چرخشی در کریکیت که راست و چپ دارد، می گویند.
این کافی نبود و راشد با سهم گرفتن در یک دوش دو توپ را گرفت و در نزدیکی خط طناب در میدان بازی در آخرین آور توانست تیمش را در ۱۴ دوش برنده سازد. تیم «سنرایزرس» با بازی فوق العاده راشد خان به رقابت های نهایی لیگ برتر کریکیت هندوستان راه یافت و قرار است در استدیوم وانکهید شهر ممبئی در برابر باشگاه «چینای سوپر کینگس» رقابت کند.
پس از این درخشش راشد خان، هواخواهان کریکیت هندوستان موجی از درخواست ها را در تویتر و فیس بوک به راه انداخته و خواهان دادن شهروندی هندوستان به راشد خان گردیند. میلیون ها درخواست عنوانی نخست وزیر و وزارت خارجه هند باعث شد که سوشیما سواراج وزیر خارجه هندوستان به این درخواست ها پاسخ بدهد. وی در پیامی تویتری نوشت: «همه تویت ها را دیدم، دادن شهروندی وظیفه وزارت داخله است».
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز به سرعت به این درخواست ها واکنش نشان داد و در پیامی تویتری نوشت: «افغان ها واقعا به قهرمان شان راشد خان افتخار می کنند». وی که در این تویت ناریندرا مودی نخست وزیر هندوستان را ضمیمه کرده بود، اضافه کرد: «من از دوستان هندی مان که موقعیت را فراهم ساخته اند که بازیکنان مان توانمندی شان را نشان دهند، سپاسگزارم».
اما رئیس جمهور افغانستان در این تویت به وضاحت به ناردیندرا مودی نوشت: «راشد بهترین ها را در مورد افغانستان به ما یادآوری می کند. او برای جهان کریکیت یک ثروت است. نه، ما او را نمی دهیم».
برخی از کاربران شبکه های اجتماعی از این واکنش رئیس جمهور افغانستان ستایش کرده اند، اما برخی دیگر از آن انتقاد کرده و گفته اند رئیس جمهور افغانستان نمی تواند کسی را مجبور کند که تابعیت کشور دیگری را به دست نیاورد و آن را تصمیم شخصی راشد خان خوانده اند.
رحمت یکی از کاربران نوشته حکومت افغانستان به جای مداخله در امور شخصی باید بر مبارزه با تروریسم تمرکز کند: «رئیس جمهور اگر می خواهد مردم از تابعیت افغانستان فرار نکنند، امنیت شان را تامین کند. مردم افغانستان حتی در میدان های ورزشی هم کشته می شوند. مثل انفجارهایی که در جریان مسابقات کریکیت در ننگرهار رخ داد».
راشد خان که در ولایت ننگرهار به دنیا آمده و جوانترین بازیکن تیم ملی کریکیت افغانستان است، در سال ۲۰۱۷ بهترین ویکت گیر و در سال ۲۰۱۸ به عنوان بهترین بالر در جهان شناخته شده است.
وی پس از این پیروزی اش در صفحه فیس بوک اش نوشت: «خرسندم که بار دیگر در بازی های «آی پی ال» بازیکن خوب انتخاب شدم. جایزه را به شهدا و مجروحین میدان کریکت در شهر جلال آباد تقدیم می کنم. زنده باد افغانستان».
تیم حیدرآباد سال گذشته ۴۰ میلیون روپیه هندی را به افغانستان وطن راشد خان پرداخت، کشوری که کریکیت در آن محبوب است، اما به دلیل دهه ها جنگ متداوم، امکانات برای این ورزش بسیار کم است.
امسال قبل از این که قرارداد حقوقی راشد خان با تیم حیدرآباد دوباره امضا شود، رقابت شدیدی بر سر این بازیکن به راه افتاد تا بالاخره با ۹۰ میلیون روپیه یا ۱.۳۳ میلیون دالر حیدرآباد او را از خود ساخت.
وی در اکتوبر ۲۰۱۵ زمانی که فقط ۱۷ سال عمر داشت، توانایی اش را در بازی های بین المللی نشان داد و از سوی شورای بین المللی کریکیت در بازی های ۲۰ آوره و ۵۰ آوره به عنوان بهترین توپ انداز «بالر» جهان در رده سنی خودش شناخته شد.
روز جمعه او در بازی اش با به دست آوردن ۲۱ ویکت با نرخ اقتصادی کمتر از هفت توانست افتخار را از ساچین تندولکار قهرمان سابق توپ زنی هندوستان کسب کند. تندولکار در تویترش نوشت: «راشد خان ۱۹ ساله همیشه یک اسپینر خوب بود، اما حالا نظرم عوض شده و می گویم او بهترین اسپینر جهان در این بخش است». وی همچنان گفت: «به خاطر داشته باشید که او توانایی هایی نیز در توپ زنی دارد».
تام مودی مربی تیم حیدرآباد قبلا پیش بینی کرده بود که راشد خان تاثیرگذاری زیادی در تغییر نتایج در لیک برتر هندوستان «آی پی ال» خواهد داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.