کمیسیون حقوق بشر: ۸۵درصـد کودکـان و زنـان آزار و اذیـت می‌شونـد

گزارشگر:بسم الله ذکی - ۱۸ سرطان ۱۳۹۷

mandegar-3یافته‌های یک گزارش تازۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نشان می‌دهند که بیش از ۸۵درصد زنان و کودکان کشور با اذیت‌ها و آزارها روبرو استند.
در این گزارش، آمده‌است که اذیت و آزار زنان، سبب شده که شماری از زنان وظایف شان را ترک کنند و یا به خواست‌های نامشروع مردان تن دهند.
نماینده‌گان کمیسیون حقوق بشر افغانستان، می‌گویند که در گفت وگویی که این نهاد با بیش از ۱۵۰۰بانو و دختران زیر سن ۱۸سال انجام داده اند، بیش از ۱۳درصد آنان از موجودیت خشونت در برابر زنان سخن گفته‌اند.
قدریه یزدان پرست، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این باره می‌گوید: «تحقیق ما نشان می‌دهد که بیشتر از پانزده نوع آزار و اذیت علیه زنان و اطفال در جامعه وجود دارند که عبارت از «پرزه گفتن»، «شانه زدن»، «اشپلاق زدن» … استند.»
همزمان با با این، در نشستی که روز یک‌شنبه در این باره در کابل برگزار شده بود، احمدجان نعیم، معین وزارت صحت عامه، گفت که این وزارت از سال ۲۰۱۳تاکنون به بیش از۲۳هزار رویداد خشونت در برابر زنان و کودکان رسیده‌گی کرده است.
از سویی هم، شماری از نماینده‌گان زن در مجلس نماینده‌گان، می‌گویند که نهادهای مسؤول، در کار عملی ساختن قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان موفق نبوده‌اند.
فوزیه کوفی، رییس کمیسیون حقوق بشر و زنان مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «امروز، زمانی‌که زنان به نهادهای حکومتی مراجعه می‌کنند، اکثر شان به تقاضاهای نامشروع مواجه می‌شوند که مجبور می‌شوند که دو انتخاب داشته باشند؛ یا این‌که تن در بدهند و یا مجبور می‌شوند که وظیفه را ترک کنند.»
با آن‌که نهادهای دولتی و غیردولتی از کارکردها و دست آوردهای شان در پیکار با آزار و اذیت زنان و کودکان سخن می‌زنند، اما مسؤولان کمیسیون حقوق بشر و زنان مجلس نماینده‌گان کارکرد آنان را موفق نمی‌‎داند و برعملی شدن قانون جلوگیری از خشونت در برابر زنان و کودکان تأکید می‌ورزند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.