مسوولان امنیتی روز دوشنبه به مجلس می‌آیند

گزارشگر:یک شنبه 6 عقرب 1397 - ۰۵ عقرب ۱۳۹۷

مجلس نماینده‌گان در پیوند به دست داشتن پاکستان در ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پیشین پولیس قندهار، جنرال حسین‌خیل و جنرال عبدالجبار قهرمان، خواستار تعلیق روابط با این کشور شد.
رییس مجلس نماینده‌گان نیز می‌گوید که برای بررسی بیشتر حوادث اخیر، مقام‌های امنیتی را در نشست روز دوشنبۀ این مجلس فرا خوانده است.
همچنان اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست دیروزی خود، از حکومت خواستند تا در پیوند به ترور زنجیره‌‌یی جنرالان و شخصیت‌های تأثیرگزار کشور در ۱۷ سال گذشته رسماً از پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت‌نامه درج کند.
اقبال صافی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان با ارایه گزارشی در مورد چگونگی ترور جنرال رازق، جنرال حسین‌خیل و جنرال عبدالجبار قهرمان گفت که این ترورها ادامه‌ ترورهای ده‌ها جنرال و شخصیت‌های تأثیرگزاری است که از ۱۷ سال به این طرف ترور شده اند و دست‌های از پاکستان در این ترورها دست داشته اند.
آقای صافی گفت: «حکومت افغانستان باید روابط دیپلماتیک خود را با پاکستان به حالت تعلیق در آورد و رسماً از دست داشتن پاکستان در این ترورها به شورای امنیت سارمان ملل متحد شکایت درج کند.»
او همچنان حکومت را در پایان دادن سلسله ترورهای زنجیره‌یی جنرالان کشور ناکام خواند.
پیش از این ریاست امنیت ملی کشور گفته است که ترور جنرال رازق در آن سوی خط دیورند طرح ریزی شده و رییس حکومت وحدت ملی نیز از پاکستان خواسته است عاملان ترور جنرال رازق را به افغانستان تحویل دهد. اما پاکستان گفته که دولت افغانستان هیچ‌گونه مدرکی را در مورد این ادعایش به این کشور نفرستاده است.
با این وجود، عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان نیز در نشست دیروز مجلس گفت که برای بررسی بیشتر حوادث اخیر، مقام‌های امنیتی را در نشست روز دوشنبۀ این مجلس فرا خوانده است.
آقای ابراهیمی، ترور جنرال رازق و سلسله ترورهای زنجیره‌‌یی سایر شخصیت‌های نظامی و سیاسی افغانستان را ضایعه جبران ناپذیر خواند.
با این وجود، صالح‌محمد سلجوقی یک عضو دیگر مجلس نیز تأکید کرد که حکومت افغانستان ضمن درج شکایت‌ رسمی از پاکستان باید خواستار وضع تعزیرات بر پاکستان شود تا به سلسله ترورهای زنجیره‌‌یی در افغانستان نقطۀ پایان گذاشته شود.
جنرال رازق فرمانده پولیس قندهار، جنرال مومن حسین خیل رییس امنیت ملی قندهار به روز پنج‌شنبه، ۲۶ میزان پس از یک نشست امنیتی با فرماندهی عمومی نیروهای خارجی در افغانستان در نتیجۀ تیراندازی محافظ والی قندهار به شهادت رسیدند.
سه روز پیش از این حادثه، عبدالجبارقهرمان نمایندۀ مردم هلمند هم با کارگذاری ماینی در یک نشست کمپاینی در هلمند جان‌باخته بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.