مرگ یک سوسیالیست

گزارشگر:محمد مرادی/ شنبه 8 جدی 1397 - ۰۷ جدی ۱۳۹۷

ششم جدی/ دی سالروز مرگ «حفیظ‌الله امین» از رهبران حزب کمونیست دموکراتیک خلق افغانستان است. ۳۹ سال پیش در چنین روزی یعنی ششم جدی ۱۳۵۸، این کمونیست نسخۀ افغانی، توسط رفقای کمونیست روسی خود، در تپۀ «تاج بیگ» شهر کابل به قتل رسید. امین و سایر کمونیست‌های افغانستان پس از انقلاب هفت ثور ۱۳۵۷، عامل قتل هزاران انسان بیگناه هستند که فقط یکی از لیست‌های قربانیان آنان، به پنج‌هزار نفر می‌رسد. با این که اکنون کمونیست‌های سابق افغانستان، ماهیت کمونیستی حزب دموکراتیک خلق را انکار می‌کنند اما mandegarرهبران این حزب همواره به سوسیالیست بودن خود افتخار کرده‌اند. سوسیالیسم، به لغو مالکیت خصوصی بر ابزارهای تولید و برقراری مالکیت اجتماعی بر ابزارهای تولید گفته می‌شود که با کمونیسم، وجه مشترک دارد. لذا «لنین» از رهبران سابق شوروی، در کتاب «دولت و انقلاب» نوشته است: «استراتژِی کمونیسم، لغو مالکیت خصوصی بر ابزار تولید و الغای کار مزدی است. جامعه کمونیستی جامعه‌یی است که در آن هر کس بر طبق استعدادهایش کار می‌کند و بر اساس نیازش از مواهب آن بهره‌مند می‌شود.»
به همین خاطر به شوروی سابق و متحدان و اقمارش، «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» می‌گفتند.
حفیظ‌الله امین پس از کشتن «نور محمد تره‌کی» اولین رهبر کودتای هفت ثور و احراز جایگاه رهبری در رژیم دموکراتیک خلق افغانستان، همیشه تلاش می‌کرد افغانستان را نیز یکی از کشورهای سوسیالیستی معرفی کند. او طی سخنانی که در ۲۳ جولای ۱۹۷۹ برابر با اول اسد/ مرداد ۱۳۵۸ توسط رسانه‌های دولت کمونیستی کابل منتشر شد، گفت: «هیچ کشور دیگری در دنیا به اندازۀ افغانستان سابقۀ دوستی طولانی با شوروی نداشته است. ما افتخار می‌کنیم که در میان کشورهای سوسیالیستی- کارگری، افغانستان اولین کشوری بود که قبل از تأسیس رژیم کارگری اتحاد شوروی، آن را به رسمیت شناخت.»
این سخنان برای آن عده از سیاست‌مداران و کشورها که هنوز دربارۀ ماهیت کمونیستی انقلاب هفت ثور ابهام داشتند، غیرمترقبه بود. بنابراین، سفارت امریکا در کابل، سخنان امین را در نامۀ رسمی به وزارت خارجۀ امریکا در واشنگتن ارسال کرد. تاریخ این سندِ محرمانه که نسخه‌یی از آن به سفارت آمریکا در تهران نیز ارسال شده است، ۳۰ جولای ۱۹۷۹ برابر با هشتم اسد ۱۳۵۸ است. این سند، در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ از سفارت امریکا در تهران به دست آمد. «آمستوتز» کاردار سفارت امریکا در کابل که این سند توسط او تهیه شده، به عنوان ملاحظه زیر سند نوشته است: «امین، با این سخنان خود، آشکارا ماهیت سیاسی جمهوری دموکراتیک افغانستان را معرفی کرد».
هر چند گفته می‌شود که حفیط‌الله امین در روزهای پایانی زنده‌گی‌اش، به امپریالیسم گرایش پیدا کرد و به امریکا متمایل شد اما برای اثبات این سخن، به اسناد مستدل نیاز است. جالب است که پنج ماه پس از اظهارات امین دربارۀ دوستی تاریخی افغانستان و شوروی و سوسیالیستی خواندن افغانستان، او توسط ارتش سرخ به قتل رسید و این‌گونه کارنامۀ یک سوسیالیست نافرمان و متمرّد افغان، توسط سوسیالیست‌های روسی بسته شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.