سرور دانش: نتایـج انتخابات پارلمـانی شش ولایت به‌زودی اعـلام می‌شـود «کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی پاسخ نمی‌دهد»

- ۲۵ حوت ۱۳۹۷

mandegarماندگار: معاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی می‌گوید که اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی با جدیت روی نتایج انتخابات پارلمانی کار می‌کنند و به‌زودی نتایج انتخابات شش ولایت اعلام خواهد شد.
سرور دانش معاون در دیدار با گرن دیکر معاون سفیر امریکا در کابل، گفته است که اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی و آماده‌گی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده دو اولویت اساسی کمیسیون‌های انتخاباتی است.
آقای دانش افزوده که کمیسیون‌های انتخاباتی برای اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایات باقی مانده به شدت جریان دارد و به‌زودی ممکن نتایج نهایی شماری از ولایات اعلام خواهد شد.
به گفتۀ او، براساس معلومات ارایه شده از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی از میان ولایات باقی مانده نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شش ولایت به زودی اعلام خواهند شد.
او همچنان گفته که استفاده از تکنالوژی بیومتریک، تغییر نظام انتخاباتی و تقویم انتخابات ریاست‌جمهوری از اولویت‌های اساسی کمیسیون انتخابات است و این نهاد روند بررسی چگونگی تطبیق هر یک از این موارد را در دستور کار قرار داده است.
آقای دانش بیان داشته که حکومت نیز مکلفیت‌های قانونی خود برای فراهم‌سازی امکانات مالی، فنی و اداری با کمیسیون انتخابات به سرعت انجام می‌دهد.
او تأکید کرده است که هرگونه تصمیم نسبت به اولویت‌های ملی مرتبط به انتخابات باید براساس تفاهم و توافق نظر همه جوانب ذیدخل اعم از احزاب سیاسی، کاندیدان، جامعۀ مدنی، جامعۀ بین‌المللی و حکومت اتخاذ گردد.
با این وجود، کَرِن دیکر معاون سفیر امریکا در کابل نیز از جانب کشورش برای همکاری با کمیسیون انتخابات اعلام آمادگی کرده است.
خانم دیکر افزوده که همکاران بین‌المللی افغانستان امیدوار است که روند اجراآت کمیسیون‌های جدید انتخاباتی با شفافیت و مطابق انتظار مردم افغانستان به پیش برود.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که در جریان دو هفتۀ اخیر خبرنگاران روزنامۀ ماندگار بارها با مسوولان کمیسیونهای انتخاباتی در تماس شده تا پاسخ پرسش‌های خود پیرامون سرنوشت فهرست نهایی نامزدان ریاست‌جمهوری و اعلام نتایج نهایی ولایات باقی مانده بپرسند. سخنگویان کمیسیون انتخابات این مسوولیت را به دوش کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌اندازند و اعضای کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به تماس‌های خبرنگاران پاسخ نمی‌دهند.
این در حالی است که پیش از این نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۸ ولایت اعلام شده است. اما نتایج باقی مانده به دلیل برکناری اعضای قبلی کمیسیون انتخابات و معرفی اعضای جدید تاهنوز اعلام ناشده باقی مانده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.