نامزدان احتمالی انتخاباتریاست مجلس عامل اصلی ادامۀ بحران اند

- ۰۵ جوزا ۱۳۹۸

تنش نماینده‌گان بر سر انتخابات ریاست مجلس وارد دومین هفته شد؛ اما هنوز هم هیچ نشانه‌یی از پایان این بحران دیده نمی‌شود.
برخی نماینده‌گان، دیروز ضمن ابراز نگرانی از ادامه وضعیت بحرانی مجلس گفتند که دست‌های از داخل و بیرون کار مجلس را به اینجا کشانده است.
غلام حسین ناصری در پیوند به موضوع گفت که اگر اصول قانون و انتخابات به عنوان ملاک حل قضیه باشد، موضوع حل است؛ اما متاسفانه اینطور نیست و عوامل دیگر در این قضیه دخالت دارد.
آقای ناصری گفت: «می‌خواهم آشکارا با مردم افغانستان شریک سازم که تعدادی از نماینده‌گانی که قصد داشتند در دوره‌های بعدی انتخابات ریاست مجلس خود را نامزد کنند، با برنده شدن آقای رحمانی، غافل گیر شدند و اکنون همین‌ها بیشترین جنجال را خلق می‌کنند».
او مشخصاً از کسی نام نگرفت؛ اما تاکید کرد که این افراد از پشت پرده، وضعیت درونی مجلس را تخریب می‌کنند.
ناصری همچنین گفت که موضوع دیگری که تنش مجلس را ادامه کرده است، قومی سازی این مساله از سوی برخی نماینده‌گان است؛ وگرنه اصول وظایف داخلی مجلس صراحت دارد و بر بنیاد آن، آقای رحمانی رییس مجلس است.
از سوی دیگر، بلقیس روشن دیگر عضو مجلس نیز گفت یک گروپ از نماینده‌گان مسایل قومی را در داخل مجلس دامن می‌زنند و هدف آنان بدست آوردن پول بیشتر است؛ اما برخی نماینده‌گان دیگر از بیرون مجلس هدایت می‌گیرند تا اوضاع مجلس را اینگونه نگه‌دارند.
خانم روشن افزود که امروز نماینده‌گان نتوانستند رییس موقت تعیین کنند به‌خاطری که بدون رییس موقت هیچ تصمیمی گرفته نمی‌شود؛ اما به توافق نرسیدند.
او با انتقاد از وضعیت جاری مجلس گفت: «برخی‌ها می‌خواهند خانه مردم را باغ وحش درست کنند.»
خانم روشن در مورد وضعیت امروز داخل تالار هم گفت: «یک تعداد نماینده‌گان گم اند و گفته می‌شود که آنان مذاکره می‌کنند، ولی معلوم نیست که روی چه مذاکره می‌کنند؛ اما حدود ۱۲۰ نماینده دیگر در داخل تالار مهر سکوت بر دهان زده بودند و منتظراند، به خودی خود این مشکل حل گردد.»

این در حالی است که تنش در مجلس، پس از انتخابات روز شنبه برای کرسی ریاست، به وجود آمد.
در این انتخابات میر رحمان رحمانی با کسب ۱۲۳ رای از مجموع ۲۴۴ برنده اعلام شد؛ اما کمال ناصر اصولی دیگر عضو مجلس این نتیجه را نپذیرفت.
آقای اصولی تاکید داشتند که منشی‌های موقت، نصاب مجلس را ۲۴۷ نماینده اعلام کرده بودند و بنا بر این آقای رحمانی با ۱۲۳ رای نتوانسته ۵۰+۱ را به دست آورد. این تنش امروز وارد هشتمین روز خود شده و تا هنوز هیچ روزنه‌یی برای حل آن ایجاد نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.