وزارت اطلاعات و فرهنگ: آزادی بیان قربانی گفت‌وگوهای صلح نخواهد شد

گزارشگر:بسم الله ذکی - ۰۱ اسد ۱۳۹۸

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور می‌گوید که آزادی بیان و دستاوردهای رسانه‌ها در ۱۸ سال گذشته، قربانی گفت‌وگوهای صلح نخواهد شد.
حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید: «در حال حاضر افغانستان از لحاظ داشتن قانون حمایت از رسانه‌ها در منطقه بی‌نظیراست.»
بانو صافی با بیان اینکه طی ۱۸ سال گذشته، فعالیت‌های رسانه‌های افغانستان بی‌نظیر بوده است گفت: «ما هیچ‌گاه نمی‌خواهیم که این دستاوردها را قربانی صلح کنیم.»
او می‌گوید: «ما با بررسی فعالیت‌های صد ساله رسانه‌های افغانستان می‌خواهیم یک پلان عمومی برای صد سال آینده رسانه‌های افغانستان داشته باشیم.»
تدامچی یاماماتو نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد در افغانستان نیز می‌گوید که آزادی بیان بدون فعالیت رسانه‌ها نا ممکن است و نمی‌توان بدون آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها به پیشرفت دست یافت.
وی با بیان اینکه امروز رسانه‌های افغانستان بسیار قوی کار می‌کنند گفت، تضمین آینده بهتر فعالیت‌ رسانه‌ها در افغانستان نیازمند مطالعات دقیق خلای امروز رسانه‌ها است.
آقای یاماماتو افزود: «قوانین حمایتی از فعالیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان وجود دارد ولی این قوانین به شکل درستش عملی نمی‌شود تا تغییر زود هنگام در وضعیت عمومی افغانستان رونما گردد».
نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد یک بار دیگر از فعالیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان حمایت کرده گفت: «سازمان ملل متحد متعهد به حمایت از فعالیت رسانه‌ها و آزادی بیان برای همیشه در افغانستان می‌باشد».
در همین حال، عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان با بررسی فراز و نشیب فعالیت صد ساله رسانه‌های افغانستان گفت: «با آنکه ما ۱۸ سال گذشته را دوره طلایی فعالیت رسانه‌ها در افغانستان می‌دانیم اما هنوزهم رسانه‌های ما با محدویت در سایه خشونت فعالیت می‌کنند.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.