سخنگویان نهادهای امنیتی: طالبان در کندز و بغلان با شکست سنگین مواجه شدند

۱۰ سنبله ۱۳۹۸

در حمله دو روز پیش طالبان به کندز ۲۰ تن از نیروهای امنیتی به شهادت رسیده‌اند و ۱۵ تن دیگر به شمول فرمانده پولیس این ولایت زخمی شده‌اند.
سخنگویان نهادهای امنیتی می‌گویند که قوت‌های هوایی و زمینی کشور در کندز و بغلان طالبان را با شکست سنگین مواجه ساخته است.
mandegarسخنگویان وزارت‌های داخله و دفاع ملی پس از چاشت دیروز در یک نشست خبری حاضر شده و در مورد آخرین جزییات حمله جنگجویان طالب به ولایت‌های کندز و بغلان معلومات دادند.
در عین حال، دیروز نیروهای امنیتی و دفاعی‌یی که در بغلان حضور داشتند با پخش خبرنامهیی گفتند: حملۀ دشمن به حومۀ شهر پلخمری عقب زده شد و شماری از جنگجویان طالبان در محاصره اند.
در این خبرنامه که به نشانی روزنامۀ ماندگار فرستاده شده، آمده است: حوالی ساعت ۲ بامداد امروز{دیروز}، گروهی ۳۰ تا ۴۰ نفری از دشمن در ساحه زمان‌خیل و حسین‌خیل حومه شهر پلخمری دست به تحرک زدند که با واکنش سخت نیروهای دفاعی و امنیتی مواجه شدند. ساحات متذکره از وجود دشمن پاک‌سازی گردید و تا اکنون ۳ تن از تروریستان کشته شده، ۲ تن اسیر و ۵ تن دیگر آنان زخمی شده اند.
در این خبرنامه همچنان آمده است: شمار باقی مانده در منطقه دیوار کرکر در محاصره نیروهای دفاعی و امنیتی قرار دارند. در این حمله به نیروهای امنیتی هیچ آسیب نرسیده است. نیروهای قطعات خاص پولیس ملی، قطعه خاص امنیت ملی و نیروهای خیزش محلی با روحیه عالی در ساحه حضور دارند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله در نشست دیروزی با بیان ‌اینکه طالبان مسلح در کندز با شکست سنگین مواجه شده اند و بیشترین تلفات را متقبل شده‌اند، خاطر نشان ساخت که جنگجویان این گروه در آینده به هیچ وجه جرأت حمله به این ولایت را نخواهند کرد.
آقای رحیمی اضافه کرد: «پلان تروریستان طالب این بود که شهر کندز را با سقوط مواجه کنند، آنان نه تنها این شهر را سقوط داده نتوانستند که خود نیز با شکست سنگین از سوی قوت‌های هوایی و زمینی ما مواجه شدند».
براساس گفته‌های رحیمی، در حملۀ جنگجویان طالب به ولایت کندز، تنها جسد ۵۶ طالب در میدان جنگ باقی مانده است. در قسمت‌های بیرون شهری توانسته اند ده‌ها جسد خود را از میدان جنگ انتقال بدهند.
او اضافه کرد که ملا نسیم رهبر جنگجویان طالب در حملۀ دو روز پیش نیز توسط قوت‌های هوایی کشور از بین برده شده‌است. ده‌ها تن از جنگجویان دیگر این گروه نیز زخمی شده‌اند.
آقای رحیمی همچنین خاطر نشان ساخت که در حمله روز گذشته طالبان به کندز ۲۰ تن از نیروهای امنیتی به شهادت رسیده‌اند و ۱۵ تن دیگر به شمول فرمانده پولیس این ولایت زخمی شده‌اند.
به گفتۀ او، وضعیت صحی فرمانده پولیس کندز قناعت‌بخش است.
او تلفات افراد ملکی را ۵ شهید و ۸۵ زخمی خواند و اضافه کرد که تمام این افراد از سوی طالبان متضرر شده‌اند.
در همین حال، روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع ملی در این نشست خاطر نشان ساخت که نیمه‌های شب گذشته طالبان مسلح تحرکات نظامی خود را از سه استقامت -بند دوم، حسین‌خیل و زمان‌خیل- بالای ولایت بغلان آغاز کردند.
آقای احمد زی اضافه کرد که طالبان در بغلان با شکست فاحش مواجه شده اند و در بند دوم نیز ده‌ها جنگجوی این گروه در محاصره نیروهای امنیتی در آمده است.
به باور سخنگوی وزارت دفاع ملی، حملات طالبان بالای ولایت‌های کندز و بغلان بیشتر به‌خاطر کشانیدن تمرکز نیروهای امنیتی از عملیات‌های دیگر صورت گرفته است.
او اضافه کرد که هم‌اکنون در ولایت‌های بدخشان و فاریاب نیروهای امنیتی مصروف سرکوب طالبان می‌باشند و این گروه به‌خاطر مختل ساختن این عملیات خواسته‌اند تمرکز نیروهای امنیتی را به سمت کندز و بغلان بکشانند.
براساس گفته‌های احمدزی، نیروهای امنیتی به هیچ وجه عملیات خود در بدخشان و فاریاب را متوقف نخواهند ساخت.
او اشاره کرد که در ولسوالی وردوج بدخشان و ولسوالی گرزیوان فاریاب نیروهای امنیتی پیشروی خوبی داشته اند و ده‌ها تن از دشمن مشمول افراد کلیدی آنان را از بین برده‌اند.
طالبان صبح دیروز به بخش‌های از پلخمری حمله کرده و در این حمله شمار زیادی از افراد ملکی قربانی شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.