بانک جهانی رشد اقتصادی افغانستان را ۲.۹ درصد اعلام کرد

- ۰۴ دلو ۱۳۹۸

بانک جهانی رشد اقتصادی افغانستان را ۲.۹ درصد اعلام کرد. این نهاد گفته است که اوضاع سیاسی مبهم بر روند تجارت، سرمایه‌گذاری و رشد کار و بار تاثیرات ناگوار داشته است.
این بانک رشد اقتصادی افغانستان را در سال ۲۰۲۰ میلادی ۳.۳ درصد پیش‌بینی کرده و گفته که درآمد داخلی این کشور نیز به ۲۰۹ میلیارد افغانی ( ۲.۷۵ میلیارد دالر) خواهد رسید.
mandegarاین نهاد برگزاری انتخابات پارلمانی، اعلام نشدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، افزایش ناامنی و افزایش تلفات غیرنظامیان را عامل بی‌ثباتی سیاسی دانسته و نسبت به تأثیر ناگوار آن بر شرایط اقتصادی ابراز نگرانی کرده است.
بانک جهانی رشد کشاورزی را در افغانستان به دلیل بارنده‌گی مناسب خوب دانسته، اما گفته که بی‌ثباتی سیاسی باعث تضعیف اعتماد بخش خصوصی و عدم رشد بخش‌های غیر از کشاورزی شده است.
در این گزارش آمده که کمک‌های بین‌المللی ۷۵ درصد از نیازهای مالی این کشور را تأمین می‌کند، ولی کمک‌های جهانی تا آخر سال ۲۰۲۰ پایان خواهد یافت. نشانه‌های از کاهش حمایت‌ها توسط شماری از کمک‌کننده‌گان بزرگ دیده می‌شود. این بی‌اطمینانی تأثیرات اساسی براقتصاد افغانستان دارد که رشد و سرمایه‌گذاری در این کشور را با بی‌اعتمادی رو به‌رو کرده است.
بانک جهانی افزوده که اطلاعات جامع از شمار خانوارها در افغانستان وجود ندارد، ولی سال ۲۰۱۹ فقر در بدترین حالتش قرار داشت. بحران مهاجرت ادامه یافته و درسال گذشته نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در داخل افغانستان به دلیل جنگ مهاجر شده‌اند.
بانک جهانی میزان تورم را ۲.۳ درصد و اندک دانسته، و افزوده که قیمت مواد غذایی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳.۶ درصد افزایش یافته است. افزایش قیمت مواد غیرغذایی یک درصد بود که دلیل آن کاهش قیمت انرژی در جهان است.
در این گزارش یادآوری شده که کسر میزان تجارت در افغانستان کاهش یافته، این میزان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۳ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده و در سال ۲۰۱۹ به ۳۲.۳ درصد کاهش یافته است.
بانک جهانی افزود که حتا همین رشد اندک صادرات افغانستان باعث شده که ارزش افغانی واحد پول این کشور در مقابل سایر ارزها ارزش خود را تا حدودی حفظ کند.
صادرات به پاکستان و ایران در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۲۸ درصد و ۴۳ درصد کاهش یافته است.
در این گزارش آمده که ارزش افغانی در مقابل روپیه پاکستان ۱۱.۵ درصد و در مقابل تومان ایرانی ۱۲ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است. افغانی در مقابل دالر امریکا فقط ۳.۱ درصد ارزش خود را از دست داده، در حالی که این کاهش در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹ درصد بود. ارزش افغانی در مقابل روپیه هندی نیز ثابت و فقط دو درصد کاهش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.