پس از ناآرامی‌های بدخشان سربازان آلمانی دوباره در این ولایت مستقر شدند

- ۱۱ حمل ۱۳۹۲

ارتش فدرال آلمان حدود شش ماه بعد از خروج از ولایت بدخشان، دوباره سربازانش را به این ولایت فرستاد، تا از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کنند. اخیراً ناامنی در بدخشان افزایش یافته است.
تورن جنرال یورگ فولمر، فرمانده نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) در شمال افغانستان در گفت‌وگویی با مجلۀ «ولت ام زونتاگ» گفته است که برای حمایت قوی از نیروهای امنیتی افغانستان، افسران ارتباطی به ولایت بدخشان اعزام شده اند.
فولمر گفته است که وضعیت امنیتی در این منطقه «بسیار جدی» است. تا ماه اکتوبر سال گذشته پایگاه محلی نیروهای آلمانی در فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان فعال بود. زمانی که آلمانی‌ها این ولایت را ترک کردند، وضعیت امنیتی آن بهبود یافته بود.
این جنرال آلمانی گفته است: «وضعیت کنونی امنیتی بدخشان برای نیروهای امنیتی افغانستان یک چالش است». به گفته او، در این ولایت درگیری با گروه‌های مختلفی وجود دارد.
براساس گزارش روزنامه «ولت ام زونتاگ»، از چند روز به این سو سربازان آلمانی دوباره به این ولایت فرستاده شده اند. این در حالی است که پیش از این برای مدت طولانی بدخشان از جمله مناطق امن افغانستان به شمار می رفت.
در اوایل ماه مارچ شورشیان یک واحد از نیروهای امنیتی افغانستان را در کمین‌گاهی به دام انداختند و ۱۷ تن از آن‌ها را کشتند. یک هفته قبل یک تن از امدادرسانان آلمانی در این ولایت ربوده شد، اما پولیس افغانستان توانست بدون این که صدمه ای به این مددرسان برسد، او را نجات بدهد.
فولمر وخامت اوضاع امنیتی در ولایت بدخشان را به هم سرحد بودن این ولایت با کشورهای تاجیکستان، چین و پاکستان نسبت داده است. همچنان بدخشان همچنان مسیر بسیاری قاچاقچیان مواد مخدر است که این مساله از عوامل اصلی ناامنی شمرده می شود.
به گفته فولمر، «زمانی که پولیس افغانستان می‌خواهد نظم و قانون را موفقانه به اجرا درآورد، آنهایی که در کار و بار غیرقانونی خود مزاحمت احساس می‌کنند، به مخالفان نیروهای امنیتی تبدیل می‌شوند».
فولمر می‌گوید که اصولاً نیروهای امنیتی افغانستان قادرند به تنهایی از عهده این چالش برآیند، اما «این بار آن‌ها تقاضای کمک کرده اند». به گونه مثال، نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت بدخشان به هواپیماهای بدون سرنشین و هلیکوپتر نیاز دارند. افسران ارتباطی ارتش آلمان در ولایت بدخشان قرار است این کمک‌ها را از طریق نیروهای آیساف هماهنگ سازند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.