بیست هزار باشندۀ شرق افغانستان در نامۀ به نواز شریف: سیاست‌های‌تان را تغییر دهید

- ۱۷ جوزا ۱۳۹۲

بیش از ۲۰ هزار تن از باشنده‌گان ولایات شرقی افغانستان نامه سر گشاده‌یی به سفارت پاکستان تسلیم داده و در آن خواهان توقف «حملات راکتی پاکستان» به افغانستان و بهبود روابط دو کشور شده اند.
حکومت افغانستان پاکستان را متهم به شلیک این راکت‌ها می‌نماید، اما مقام‌های امنیتی پاکستان گفته اند این راکت‌ها شورشیانی را هدف قرار می‌دهد که در مناطق مرزی جابجا شده و تهدیدهایی را علیه نیروهای آن کشور به وجود آورده اند.
این نامه روز پنجشنبه با امضای بیست هزارتن از باشنده‌گان ولایات شرقی افغانستان به سفارت پاکستان در کابل تسلیم داده شد تا به نواز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان تحویل داده شود.
نظام‌الدین ملیار از فعالان این حرکت مدنی به رسانه‌ها گفت: «مردم کنر در این نامه از صدر اعظم جدید پاکستان می‌خواهد تا راکت پراکنی‌ها را که فعلاً جریان دارد متوقف کند و جنگی را که فعلاً در افغانستان جریان دارد را خاموش بسازد.»
آقای ملیار گفت تسلیم‌دهی این نامه سرگشاده یک حرکت مردمی است و به هیچ حزب و نهادی ارتباط ندارد.
حدود ۵۰ تن از ساکنان ولایات شرقی افغانستان برای تسلیم‌دهی این نامه به کابل آمدند و از حکومت جدید پاکستان خواستند تا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری کند.
حملات راکتی بر ولایات کنر، نورستان و ننگرهار سه سال پیش آغاز شد و با وجود انتقاد مقام‌های حکومت افغانستان، این حملات ادامه یافت.
افغانستان گفته است در صورتی که این حملات متوقف نشوند، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت خواهد کرد.
آقای ملیار گفت این حملات تلفات انسانی و خسارات مالی هنگفتی را به جا گذاشته است: «از سه سال به این سو این راکت پراکنی‌ها جریان دارد. در حدود ۴۰ نفر شهیدشده، بسیاری خانه‌ها خراب شده و نقصان زیادی را به بار آورده است.»
باشنده‌گان ولایات شرقی افغانستان از نواز شریف نخست وزیر جدید آن کشور خواسته اند تا به جای تعقیب سیاست‌های قبلی، برای صلح، ثبات و امنیت در منطقه تلاش کند.
حل صلح آمیز قضیه
کاروانی که برای تسلیم‌دهی این نامه از ولایات شرقی آمده بود، شعارهایی را با خود حمل می‌کرد که در آن‌ها از نخست وزیر جدید پاکستان خواسته شده بود تا سیاستش را در قبال افغانستان تغییر دهد.
در همین حال، آگاهان امور بین الملل می‌گویند افغانستان و پاکستان می‌توانند از راه‌های مسالمت‌آمیز به تنش‌های مرزی پایان دهند.
اکرم عارفی استاد روابط بین الملل می‌گوید افغانستان و پاکستان می‌توانند از طریق مراجعه به کشورهای اسلامی و جامعه جهانی اختلافات مرزی شان را حل کنند: «دو کشور چی در داخل کشورهای اسلامی چه کشورهای غیراسلامی به آن ها مراجعه کنند و از طریق این کشورها دیدگاه های خودرا نزدیک کنند و اختلافات شان را حل کنند.»
به باور آقای عارفی برخوردهای مسلحانه و اتهام بستن بر یک دیگر نمی‌تواند منجر به حل اختلافات مرزی بین دو کشور شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.