سخنگوی رییس‏جمهور: گشایش دفتر طالبان در قطر یک مسالۀ پیچیده است

- ۲۱ جوزا ۱۳۹۲

حکومت افغانستان می‌گوید: گشایش دفتر برای طالبان در قطر، یک مسالۀ پیچیده است و شاید به وقت بیشتر نیاز داشته باشد.
رییس جمهور کرزی و هیات همراهش در سفر به دوحه پایتخت قطر، با امیر آن کشور دیدار کرده و جوانب مختلف روند صلح افغانستان را مورد بحث قرار داده است.
ایمل فیضی سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت: قطر تعهد کرده که با حکومت افغانستان در پروسه صلح، همکاری همه جانبه خواهد نمود.
آقای فیضی در پاسخ به این سوال که در دیدار حامد کرزی و رهبران قطر، مساله دفتر طالبان هم مورد بحث قرار گرفته و یا هم برای گشایش این دفتر کدام پیشرفتی شده، چنین گفت: موضوع تنها بسته‌گی به تحریک طالبان ندارد، تنها به کشور قطر ارتباط ندارد، تنها به افغانستان هم مربوط نمی‌شود، بلکه در اینجا کشورهای متعددی دخیل استند در پروسه صلح افغانستان و مذاکراتی که ما از بسیار مدت زمان منتظرش استیم، صورت نمی‌گیرد، یگانه دلیلش همین پیچیده‌گی موضوع است، با این که کشورهای مختلف در این پروسه دخیل استند با اهداف مختلفی که دارند.
حکومت افغانستان می‌گوید: هدف سفر رییس جمهور کرزی به دوحه، شرکت در کنفرانس امریکا و جهان اسلام و دیدار و مشوره با مقامات و رهبران قطر، در مورد وضیعت فعلی افغانستان و پروسه صلح در این کشور بود.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید: حامد کرزی و اعضای هیات همراه او در این سفر، با اعضای گروه طالبان در قطر کدام تماس و یا دیداری نداشته است.
وی در مورد گفت: «یک تعداد از افراد به نماینده‌گی از طالبان در شهر دوحه حضور دارند، اما طوری که گفتم، هدف سفر رییس جمهور، اول اشتراک در کنفرانسی بود که تحت نام امریکا و جهان اسلام برگزار شد و در پهلوی آن، ملاقات و مذاکره با مقامات قطری به خصوص امیر قطر بود.»
پیش از این رییس‌جمهور کرزی یک بار به دوحه سفر کرده و هر چند قطر در گذشته هم برای داشتن نقش در روند صلح افغانستان تعهد کرده بود، تا حالا از گشایش دفتر طالبان در قطر خبری نیست و هم در پروسه صلح افغانستان، کدام پیشرفتی مشخص صورت نگرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.