مسوولان اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان: بیش از یک‌هزار کارخانه سقوط کرده‌اند

- ۱۶ سرطان ۱۳۹۲

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که در سه سال اخیر بیش از یک هزار کارخانه در افغانستان سقوط کرده اند. به باور مسوولان این نهاد، عدم حمایت دولت از سرمایه‌گذاران دلیل اصلی سقوط این کارخانه‌ها بوده است.
آذرخش حافظی، مسوول روابط خارجی اتاق تجارت و صنایع روز یکشنبه در کنفرانسی که در رابطه با تسهیل تجارت در کابل برگزار شد، گفت حکومت باید سیاست‌هایی را در پیش گیرد که سبب رشد تولیدات داخلی شود.
آقای حافظی گفت: «هنوزهم سیاست‌های دولت در خصوص متشبثین مولد کافی نیست. هنوزهم فابریکه‌ها در نبود یک سیاست حمایوی در حالت سقوط هستند». او یاد آور شد که در سه سال اخیر بیش از یک هزار کارخانه سقوط کرده اند. حافظی در این باره گفت که این «تراژدی کلانی برای مملکتی است که نان خوردنش را ندارد».
این مسوول اتاق تجارت خاطرنشان کرد که بهترین راه تقویت اقتصادی افغانستان مدرنیزه کردن زراعت و استخراج منابع معدنی است؛ ولی در این عرصه‌ها در مدت یازده سال گذشته کار چشم گیری صورت نگرفته است.

تلاش برای تقویت تجارت
در همین حال، وزارت تجارت افغانستان به منظور تشویق بیشتر تاجران، مراحل اخذ جوازنامه های تجارتی را کوتاه تر کرده است. هدف این برنامه کاهش فساد و بهبود تجارت و صنعت خوانده شده است.
مسوولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند پیش از این برای گرفتن جوازنامه تجارتی به ۷۰ تا ۸۰ امضا نیاز بود، در حالی که حالا با ۸ امضا تاجران می توانند جوازنامه تجارتی به دست آورند.
انوارالحق احدی، وزیر تجارت در این کنفرانس گفت که برای آسان‌سازی روند اخذ جواز، ریاست‌های ثبت و راجستر و ریاست جوازنامه‌ها با همدیگر مدغم شده اند. آقای احدی گفت: «ما درک کردیم که پروسیجر جوازنامه و ثبت و راجستر هر دو یکسان بود و ما نمی‌خواستیم که مراجعین ما تکلیف ببینند».
این در حالی است که پیش از این تاجران از کاغذپرانی، وقت کشی و سرگردانی در جریان گرفتن جوازهای تجارتی شکایت داشتند.
مشکل دیگر تاجران این بود که آن ها همه ساله مجبور بودند برای تمدید جوازنامه به وزارت تجارت مراجعه کنند. این پروسه نیز برای آن ها دردسرساز بود. ولی حالا جوازنامه های تجارتی پنج سال اعتبار دارند. آقای احدی در این مورد گفت: «ما عمر جوازنامه را تمدید کردیم. سابق جوازنامه برای یک سال داده می شد و تاجران شکایت داشتند. حالا تاجران مجبور نیستند که همه ساله به وزارت تجارت بیایند».
اما این نگرانی نیز وجود دارد که کاهش امضاها نتواند جلو فساد را بگیرد. آقای حافظی گفت: «مهم این است که بهترین قوانین را هم مردم می توانند بد تطبیق کنند. بهترین ریفورم ها را مردم می توانند به لجن بکشند. مثلا به جای ۲۸ امضا در ۸ امضا قلمانه را زیاد کنند».
با این همه، مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند ایجاد سهولت برای تاجران، سرمایه گذاران و صنعت کاران می تواند تصویر مثبتی از افغانستان در عرصه بین المللی داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.