ولایت بغلان بر محدودیت فعالیت زنان مخالفت نمی‌کند

- ۳۰ سرطان ۱۳۹۲

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یک مشاور حامد کرزی با حکم سختگیرانه ملاهای محلی در ولایت بغلان در مورد زنان مخالفت نکرده است. اما مقامات بغلان گزارش‌ها درباره حکم ملاهای محلی را رد می‌کنند.
فقط چند روز پس از آن که ایالات متحدۀ امریکا برنامه‌یی را به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر برای ارتقای وضعیت زنان افغانستان اختصاص داد، خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک عضو ارشد شورای علمای افغانستان گفته است که با فتوای ملاهای محلی در ولسوالی «ده صلاح» ولایت بغلان بر محدودیت فعالیت زنان مخالفت نمی‌کند.
علمای دینی در «ده صلاح» اواخر ماه گذشته میلادی، هشت فتوا صادر کردند که بر اساس آن زنان نمی‌توانند بدون مرد محرم از خانه بیرون شوند، و دکان‌های لوازم آرایش باید بسته شوند. آنان می‌گویند که این دکان‌ها برای «فحشا» استفاده می‌شوند؛ اتهامی که ساکنان محل و مقامات پولیس آن را رد می‌کنند.
عنایت الله بلیغ، یک عضو ارشد شورای علمای افغانستان و مشاور حامد کرزی روز جمعه به خبرگزاری.
رویترز گفت: «هیچ راهی وجود ندارد که این دکان‌ها باز بمانند. دکان‌ها برای تجارت هستند، نه برای روسپی‌گری».
اما آقای حقمل، سخنگوی ولایت بغلان ایجاد قیودات گشت‌وگذار زنان در ولسوالی «ده صلاح» را رد می‌‎کند.
او به دویچه وله گفت: «ما تاکنون گزارشی از چنین وضعیت در ولسوالی ده صلاح نداریم».
حقمل همچنان افزود: «اگر مردم یا علمای منطقه مسایلی را می‌بینند که با اساسات اسلام در مغایرت واقع می‌شوند، آنها می‌توانند که موضوع را با شورای علما و مسوولان حکومت شریک سازند».
با این همه، رویترز گفته است که مخالفت‌هایی در برابر این احکام وجود داشته است.
به عنوان مثال، ولسوال ده صلاح، که قصد داشت فتوای ملاها را عملی کند، توسط صاحب یک دکان لوازم آرایشی که یک نوجوان است، به ضرب گلوله کشته شد.
به گفته رویترز، ملاهای محلی همچنان حضور زنان در شفاخانه‌ها را بدون مرد محرم ممنوع کرده اند و تهدید نموده اند کسانی که از این احکام سر باز بزنند، «مجازات» می‌شوند.
سخنگوی ولایت بغلان محدودیت فعالیت زنان را رد کرد و گفت: «ما همین اکنون در ولایت بغلان در دوایر مختلف، در ارگان‌های قضایی و در ردیف پولیس همکاران زن داریم».
ولسوالی «ده صلاح» نزدیک به هشت صد هزار نفر جمعیت دارد.
عبدالله که دکان لوازم آرایش خود را با چوب پنهان کرده است، می‌گوید: «آنها می‌خواهند که روزهای طالبان را پس بیاورند. اگر آنان این راه را ادامه دهند، کنترول ولسوالی را به دست خواهند گرفت و زنده‌گی را ناممکن خواهند کرد».
اما حقمل، سخنگوی ولایت بغلان نظر دیگری دارد: «اگر حاکمیت طالبان برای مردم قابل پذیرش می‌بود، چرا آنها از قدرت برکنار ساخته شدند؟»
عبد الاحد نبی زاده، فرمانده پولیس «ده صلاح» همچنان ادعای ملاها را رد می‌کند و می‌گوید که ولسوال که می‌خواست دکان‌ها را تعطیل کند، از این می‌ترسید که مبادا ملاها علیه او فتوا صادر کنند. فرمانده پولیس می‌گوید: «همه ما اینجا مسلمان هستیم. ما هیچ چیزی را شبیه آنچه که ملاها ادعا می‌کنند، در این شهر کوچک ندیدیم. زنانی هستند که به بازار می‌آیند تا مایحتاج خود را خریداری کنند؛ افراد محافظه کاری هستند که با این کار مخالف اند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.