جان کری: مطمینم که در بارۀ قرارداد امنیتی به توافق می‎رسیم

- ۱۲ اسد ۱۳۹۲

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در سفری به پاکستان گفت مطمین است که واشنگتن و کابل در مورد قرارداد امنیتی به توافق می‌رسند. این توافقنامه زمینه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را برای بعد از ۲۰۱۴ مهیا می‌سازد.
کری بعد از گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی روز پنج شنبه در یک نشست خبری مشترک با سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و امور خارجی پاکستان گفت: «ما در حال پیشرفت هستیم. ما روی این [توافقنامه] کار می‌کنیم. من شخصاً مطمین می‌باشم که به توافق می‌رسیم».
جان کری در این نشست خبری افزود: «من در مورد موقعیتی که حالا قرار داریم احساس راحتی می‌کنم، و من به شما می‌گویم که انتظار دارم این توافقنامه در زمان مناسب به پایان برسد».
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان گفت‌وگو بر سر این توافقنامه امنیتی را در اعتراض به نحوه افتتاح دفتر طالبان در قطر به تعلیق درآورد. به گفته مقام‌های افغانستان، خلاف تعهداتی که ایالات متحده امریکا کرده بود، دفتر طالبان در قطر به شکل یک دولت در تبعید و یا یک سفارت افتتاح گردید.
حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ بستگی به این توافقنامه امنیتی دارد. ماموریت نیروهای امریکایی آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و مبارزه با تهدیدات از سوی شبکه القاعده خواهد بود.
جان کری گفت: «رییس جمهور [اوباما] واضح ساخته است که در یک زمان مناسب ادامه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را اعلام خواهد کرد و گفت‌وگو در مورد موافقنامه دوجانبه امنیتی در جریان است».

از سر گیری مشارکت کامل با پاکستان
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا بعد از گفت‌وگو با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، گفت به توافق رسیده اند تا «مشارکت کامل» را که در اثر حملات هواپیماهای بی سرنشین و عملیات کشتن اسامه بن لادن آسیب دیده بود، از سر بگیرند. او همچنان نواز شریف را برای گفتگو با رییس جمهور بارک اوباما به واشنگتن دعوت کرد.
جان کری گفت که دو کشور برای فایق آمدن بر مشکلات گذشته جدی می باشند. او افزود که اسلام آباد و واشنگتن حالا مصمم اند تا مناسبات شان را به «مشارکت کاملی که می بایست» ارتقا دهند و راه هایی را برای حل مسایل جداگانه که در سال های گذشته منجر به ناراحتی شده، پیدا نمایند.
کری که شام چهار شنبه در یک سفر اعلام ناشده وارد اسلام آباد شد، بعد از دیدار با نواز شریف گفت: «من باور دارم که نخست وزیر (نواز شریف) به انجام این کار جدی است، و من می‌دانم که رییس جمهور اوباما نیز چنین است».
یکی از مسایل مورد اختلاف میان پاکستان و ایالات متحده امریکا ادامه حملات هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی در مناطق قبایلی پاکستان است. سرتاج عزیز، مشاور نواز شریف در امور خارجی در کنفرانس خبری مشترک با جان کری گفت کشورش خواستار توقف این حملات شده است و این حملات بر مناسبات دو کشور آسیب می‌‌زند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.