کمیسیون انتخابات: به تنهایی قادر به برگزاری انتخابات شفاف نیستیم

کمیسیون انتخابات می‌گوید با آن که تمام آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات گرفته شده است؛ اما تا زمانی که حکومت، مردم و احزاب سیاسی در برگزاری انتخابات همکاری نکنند، برگزاری انتخابات شفاف و سراسری در این کشور مشکل است.
قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل ۱۳۹۳ برگزار شود و این انتخابات مهمترین رویداد سیاسی است که ثبات آینده افغانستان مستقیماً به آن ربط دارد.
عبدالرحمان هوتکی معاون کمیسیون انتخابات روز سه شنبه ۱۹ سنبله ۱۳۹۲ در جلسه عمومی مجلس سنا گفت: «در این پروسه ملی تا که مردم نقش فعال نداشته باشند، نهادهای جامعه مدنی و احزاب سیاسی نقش فعال نداشته باشد، ناممکن است که ما بتوانیم انتخابات سراسری در افغانستان داشته باشیم. ناممکن است که ما انتخابات شفاف داشته باشیم.»
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در این جلسه به نگرانی‌های سناتوران در رابطه به آمادگی های انتخاباتی، برگزاری انتخابات شفاف و عدم مداخله حکومت و جریان های سیاسی در این پروسه، پاسخ دادند.
معاون کمیسیون انتخابات گفت کمک های لازم از سوی کشورهای کمک کننده صورت گرفته و در مورد بودجه انتخابات کمبودی وجود ندارد.
او گفت که تمام آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات گرفته شده است و آگاهی دادن به عامه مردم در رابطه با انتخابات به اشکال مختلف جریان دارد.
آقای هوتکی گفت: «کمیسیون مستقل انتخابات مصمم است با تمام امکاناتی که در دست دارد بتواند انتخابات مورد قبول برای مردم افغانستان داشته باشد.»
آقای هوتکی گفت کمیسیون انتخابات به صورت مطلق بی طرفی خودرا حفظ خواهد کرد. او گفت که دستورالعمل‌هایی برای جلوگیری از مداخله حکومت و کشورهای خارجی در انتخابات، ترتیب شده است.
اما ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات گفت ناامنی بزرگترین چالش در برابر کمیسیون انتخابات است.
آقای امرخیل گفت در صورتی که کارمندان کمیسیون انتخابات نتوانند به روستاهای ناامن بروند و یا در داخل چهاردیواری ولسوالی‌ها گیر بمانند، در آن صورت چگونه امکان انتخابات در این مناطق وجود دارد.
اما محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا گفت که تمام تلاش‌ها برای تامین امنیت انتخابات انجام خواهد شد: «شفافیت انتخابات به تامین امنیت وابستگی دارد ما با نهادهای امنیتی نشستی داریم و تلاش می کنیم که کمیسیون انتخابات را همکاری کنیم.»
این در حالیست که مقام های وزارت داخله گفته اند نیمی از مراکز رای دهی در افغانستان با تهدیدهای امنیتی روبرو هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.