انتخاباتی‌که تا کنون کاندیدایی ندارد

۳۰ سنبله ۱۳۹۲

نزدیک به یک هفته از آغاز ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان گذشته است، اما تا هنوز هیچ کسی رسماً خود را ثبت نام نکرده است. شمار نامزدان انتخابات شورای ولایتی به ۲۱۳ تن رسیده است.
مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند که چرا یک هفته پس از آغاز نام نویسی، هیچ کس رسماً به حیث نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نکرده است. اما به گفته این کمیسیون، تا حالا ۴۶ نفر بسته‌های معلوماتی برای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده اند.
کمیسیون انتخابات افغانستان روز شنبه گفت که دو هفته دیگر به ختم زمان ثبت نام نامزدان باقی مانده است و براساس قانون، به تاریخ پانزدهم میزان این روند ختم می‌شود.
ضیا الحق امرخیل، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: «از میان آن‌هایی‌که تا حالا بسته‌های معلوماتی را به دست آورده اند، هیچ یک خود را نامزد نکرده است. در قانون از ۲۵ سنبله تا ۱۵ میزان زمان ثبت نام نامزدان تعیین شده است و بعد از آن هیچ کس نمی‌تواند خود را به حیث نامزد انتخابات ثبت نام کند».
ایتلاف سازی‌ها و چانه زنی‌ها در کابل به شدت جریان دارد. در محافل سیاسی از شماری از شخصیت‌های سیاسی به عنوان نامزدان احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری یاد می‌شود، اما هنوز صف بندی‌های انتخاباتی مشخص نشده اند.
ضیا الحق امرخیل، روز شنبه گفت ممکن است آماده‌گی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری زمان بیشتر نیاز داشته باشد. امرخیل افزود: «ممکن است شرایط تعیین شده کمی سخت باشد و نامزدان به وقت نیاز داشته باشند. ما امیدواریم خواهران و برادرانی که بسته‌های معلوماتی به دست آورده اند، معلومات دقیق به کمیسیون ارایه کنند؛ و همچنان امیدواریم که هر کار در وقت تعیین شده اش انجام یابد».
یکی از شرایط سخت برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری این است که نامزد باید اسم و شماره کارت ۱۰۰ هزار رای دهنده از ۲۰ ولایت را با امضا یا نشان انگشت آنان جمع‌آوری کند. نامزدان همچنان باید یک میلیون افغانی را به کمیسیون انتخابات به عنوان پیش شرط تسلیم دهد.
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به صورت همزمان در پنجم حمل سال آینده برگزار می‌شود. مقام‌های کمیسیون انتخابات از ثبت نام نامزدان برای کرسی های شوراهای ولایتی ابراز رضایت می‌کنند.
نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «براساس ارقام تا پایان روز جمعه، حدود ۲۱۳ تن خود را برای انتخابات شوراهای ولایتی ثبت نام کرده اند که از جمع آنها ۲۲ تن شان خانم ها می باشند. کمیسیون مستقل انتخابات مصمم است که مطابق تقویم از قبل اعلام شده به مدت ۲۰ روز ثبت نام نامزدان را انجام دهد».
ناامنی مشکل اصلی انتخابات سال آینده میلادی می‌باشد. تحلیلگران تاکید می‌کنند که چگونگی برگزاری انتخابات سال آینده افغانستان ارتباط مستیقمی به اوضاع این کشور در آینده دارد؛ زیرا اکثر نیروهای خارجی تا پایان سال آینده میلادی افغانستان را ترک می کنند و حکومت جدید باید توان مدیریت کشور را در همه عرصه ها داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.