بیش از ۳۰۰۰ نفر برای انتخابات شوراهای ولایتی نامزد شدند

- ۱۵ میزان ۱۳۹۲

مسوولان کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گویند ۳۰۵۶ نفر رسما به عنوان نامزد انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کرده‌اند.
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در بین ۳۰۵۶ نفر ۳۳۴ نفر آنها زن هستند.
او می‌گوید که در آغاز روند ثبت نام نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی، حضور زنان در شماری از ولایات بسیار کم بود اما در پایان این روند، این مشکل کاملا حل شد.
او تاکید کرد که اکنون زنان نیز چون مردان در انتخابات در رقابت با نامزدان دیگر، کرسی شوراهای ولایتی را به دست خواهند آورد.
او مشخص نمی‌سازد که در کدام ولایات افغانستان حضور زنان کمرنگ بوده است.
در بین ۲۷ نامزد احتمالی ریاست جمهوری افغانستان، یک زن دیده می‌شود و معاون ۹ نامزد دیگر نیز زنان هستند.
ثبت نام نامزدان احتمالی شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ ۲۵ سنبله همزمان با ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، آغاز شده بود.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فهرست ابتدایی نامزدان را به تاریخ ٢٧ میزان منتشر می‌کند.
فهرست نهایی نامزدان بعد از رسیدگی به اعتراضات و دادخواهی ها به تاریخ ٢۵ عقرب رسما منتشر خواهد شد.
اگر کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی با اسناد معتبر ثابت کند که مطابق احکام قانون، شخصی واجد شرایط نامزدی نبوده، نام آن از شخص از فهرست نامزدان حذف می‌شود.

شوراهای ولایتی افغانستان
قانون اساسی افغانستان تاسیس شوراهای ولایتی را به منظور تامین اهداف توسعه‌ای دولت و بهبود امور ولایتی لازمی دانسته است.
اعضای شورای ولایتی به تناسب جمعیت هر ولایت انتخاب می‌شوند و بیست درصد از مجموع تمامی نمایندگان شوراهای ولایتی را زنان تشکیل می‌دهند. تعداد مجموعی نمایندگان شوراهای ولایتی در سراسر افغانستان به ۴۲۰ تن می‌رسد که از آن جمله ۱۱۸ تن آنان زن هستند.
شرایط برای نامزدی برای شوراهای ولایتی
به اساس قانون، کسانی که ۲۵ سال سن و تابعیت افغانستان را داشته باشند، می‌توانستند خود را برای پست عضویت در شوراهای ولایتی ثبت نام کنند.
این افراد باید فهرست ۲۰۰ الی ۶۰۰ کارت راهی دهی همراه با امضا یا اثر انگشت رای دهندگان را به کمیسیون تسلیم می‌کردند.
نامزدان شوراهای ولایتی نیز باید بیست هزار افغانی را به کمیسیون، پیش از ثبت نام بدهند که این پول در صورت به دست آوردن بیش از دو درص آرا به آنها بازگردانده می‌شود.
ثبت دارایی ها، گواهینامه سلامتی از بیمارستان دولتی و استعفا نامه از سمت‌های دولتی از دیگر شرایط برای نامزدی در شورای ولایتی افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.