مراکز انستیتوت‌ ملی موسیقی در چهار ولایت تأسیس می‌شود

گزارشگر:1 جدی 1392 - ۳۰ قوس ۱۳۹۲

mandegar-1وزارت معارف در نظر دارد تا در ولایت‌های قندهار، بلخ، هرات و بامیان انستیتوت‌های ملی موسیقی را تأسیس کند.
داکتر فاروق وردک وزیر معارف افغانستان روز شنبه هنگام افتتاح تعمیر جدید انستیتوت ملی موسیقی در شهر کابل گفت، با اعمار این انستیتوت‌ها، هنر موسیقی کلاسیک در افغانستان بیشتر رشد خواهد کرد.
آقای وردک همچنان گفت، تعمیر جدید انستیتوت موسیقی در شهر کابل با تمام تجهیزات و امکانات معیاری به استندرد جهانی ساخته شده است.
او افزود: «انستیتوت موسیقی ما باید توسعه پیدا نماید که امروز به بهره برداری سپرده می‌شود و گنجایش ۲۵۰ محصل را دارد که همزمان از تمام تجهیزات معیاری جهانی موسیقی برخوردار است. این مکتب ما امروز تبدیل شده به یک انستیتوت که با تمام معیارهای جهانی اعیار است و رقابت کرده می‌تواند.»
به گفتۀ وزیر معارف، تعمیر جدید انستیتوت ملی موسیقی به کمک مالی مرکز فرهنگی انگلستان و سفارت دنمارک در کابل به هزینه بیش از صد هزار دالر امریکایی اعمار گردیده است.
آقای وردک همچنان گفت، تعمیر جدید انستیتوت ملی موسیقی دارای ۲۰ صنف آموزشی و یک ورکشاپ ترمیم آلات موسیقی می‌باشد.
به اساس معلومات مسوولان در انستیتوت ملی موسیقی، این انستیتوت که در سال ۲۰۱۰ میلادی افتتاح گردیده هم اکنون در آن به شمول ۵۵ دختر حدود ۱۸۰ تن هنر موسیقی را فرا می گیرند.
این مسوولان می‌گویند، امسال نیز ۵۰ شاگرد دیگر را جهت آموزش موسیقی جذب خواهد کرد.
این انستیتوت دارای دو دیپارتمنت آموزشی، آلات موسیقی افغانی و آلات موسیقی غربی است.
در همین حال، شماری از شاگردان انستیتوت ملی موسیقی می‌گویند، با اعمار تعمیر جدید مشکلات آنان از ناحیۀ کمبود صنوف درسی و استادان بر طرف خواهد شد.
فاضله یکی از شاگردان این انستیتوت در مورد گفت: «من مدت دو سال است که در انستیتوت ملی موسیقی درس می‌خوانم، کمبود صنوف درسی بود که حالا آن مشکل حل گردیده، بسیار راضی استم، ما همواره در برنامه های رسمی سفارت خانه‌ها اشتراک کرده ایم.»
از سوی هم، داکتر احمد ناصر سرمست مسوول انستیتوت ملی موسیقی افغانستان می‌گوید، هدف فعالیت این انستیتوت انتقال مهارت‌های موسیقی اصیل و کهن کشور به نسل جدید می‌باشد.
آقای سرمست همچنان گفت که در انستیتوت ملی موسیقی، موسیقی کلاسیک محلی به گونه اکادمیک تدریس می‌شود.
این در حالی است که شاگردان این انستیتوت با اجرای کنسرت‌ها در برخی از کشورهای جهان به خصوص امریکا با استقبال گرم روبرو شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.