انتقال برگه‌های رأی‌دهی انتخابات از دبی به کابل آغاز شد

گزارشگر:25 جدی 1392 - ۲۴ جدی ۱۳۹۲

mandegar-4نخستین بسته‌های برگه‌های رای دهی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان از دبی به کابل رسید.
نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که امروز بیست درصد از برگه‌های رای دهی و برگه‌های نتایج به کابل رسیده است.
او گفت که قرار است هشتاد درصد دیگر این برگه‌ها تا تاریخ ۲۵ جدی به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل انتقال داده شود.
برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چهارده میلیون برگه رای دهی و برای انتخابات شوراهای ولایتی این کشور نیز چهارده میلیون برگه رای دهی چاپ شده است.
این برگه های رای دهی در دبی چاپ شده است.
آقای نور می‌گوید که برای چاپ این برگه‌ها داوطلبی از سوی برنامه توسعه‌یی سازمان ملل متحد راه اندازی شده بود و در نتیجه شرکتی که اکنون برگه‌ها را چاپ کرده، انتخاب شد.
او افزود که که این برگه‌ها بسیار حساس بودند و آنها برای حفاظت بهتر از آنها ترجیح دادند این برگه‌ها در دبی چاپ شود.
همچنان وی گفت که این برگه‌ها باید در مدت بیست تا ۲۵ روز چاپ می‌شد و این موضوع نیز در انتخاب محل چاپ برگه‌ها اثرگذار بوده است.
آقای نور در مورد میزان بودجه چاپ این برگه‌ها معلومات نداد و گفت مصارف انتخابات بعدا بصورت عمومی اعلام خواهد شد.
اما مقامات کمیسیون مستقل انتخابات تخمین زده اند که در مجموع انتخابات ۱۳۹۳ افغانستان حدود ۱۳۰ میلیون دالر مصرف داشته باشد.
انتقال مواد از مرکز به ولایات
سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنها برنامه دارند که مواد انتخاباتی را بیست روز قبل از برگزاری انتخابات به مراکز ولایات و یک هفته قبل از آن به ولسوالی‌ها و روستاها انتقال دهند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود.
این در حالی است که نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کردند که بررسی اولیه آنها نشان می‌دهد که از ۶ هزار و ۸۴۵ مرکز رای‌دهی، بیش از ۴۰۰ مرکز رای‌دهی در روز انتخابات ریاست جمهوری به دلیل تهدید امنیتی بسته خواهند بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.