زندان بگرام به نیروهای افغانستان واگذار می‌شود

۲۰ سنبله ۱۳۹۱

قرار است امروز ایالات متحده امریکا رسماً کنترول زندانی را که شورشیان طالبان در آن نگهداری می‌شوند، به دولت افغانستان واگذار کند. کابل این اقدام را یک پیروزی برای حاکمیت خود تلقی می‍‌کند.
ایالات متحده در حالی این زندان را به دولت افغانستان واگذار می‌کند که می‌گوید این کشور حق دستگیری و بازداشت مظنونان را برای خود حفظ می‌نماید. در نتیجه، این پرسش مطرح می‌شود که آیا انتقال کنترول این زندان یک اقدام نمایشی است؟
دولت افغانستان گفته است که روز دوشنبه، مراسمی به این منظور برگزار خواهد شد و به هرگونه پرسش درباره تاخیر واگذاری زندان «بگرام» واقع در شمال کابل به دولت افغانستان، پاسخ خواهد داده شد.
گفته می‌شود که بیش از سه هزار نفر به شمول ۵۰ خارجی که بسیاری از آنان مظنون به عضویت در گروه طالبان هستند، در زندان بگرام زندانی می‌باشند.
انتقال کنترول این زندان در واقع اقدامی در ادامه امضای یادداشت تفاهمی در ۹ مارچ سال روان می‌باشد. این یادداشت پس از آن به امضا رسید که ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که نیروهای ائتلاف حق ندارند کنترول هیچ زندانی را در دست داشته باشند.
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان روز شنبه در دیدار با جان آلن، فرمانده امریکایی نیروهایی ناتو و جیمز کانینگهام سفیر ایالات متحده در کابل این اقدام را «گامی مهم به سوی به رسمیت شناختن حاکمیت ملی افغانستان» دانست.
در همین حال، جمی گرایبیل یک سخنگوی ملکی ناتو به خبرگزاری فرانسه گفت که ۹۹ درصد زندانیان در کنترول دولت افغانستان می باشند اما انتقال بقیه در حالت تعلیق است. او دلیل مشخصی برای این موضوع ارائه نکرد به جز این که گفت باید به نگرانی هایی «در رابطه با اهداف» دولت افغانستان برای انجام نکات یادداشت تفاهم رسیدگی شود.
کرزی به فرمانده و سفیر امریکایی گفته است که هرگونه تاخیر در انتقال رسمی [این زندان] رخنه یی در حاکمیت ملی افغانستان تلقی خواهد شد.
گرایبیل همچنان گفت که ایالات متحده حق دستگیری و بازداشت مظنونان را در افغانستان برای خود حفظ می کند، اما کاملا قصد دارد تا زندانیان افغان را که در عملیات های نظامی دستگیر می شوند، به مقامات افغانستان تحویل دهند. این در حالی است که «بنیاد جامعه باز» می‌گوید که سرنوشت ۵۰ زندانی خارجی که عمدتاً پاکستانی هستند و سال‌هاست در زندان بگرام به سر می‌برند، در موافقتنامه بین افغان‌ها و امریکایی گنجانده نشده است. این مساله خطر نگهداری درازمدت این زندانیان را به وجود آورده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.