دیده‌بان حقوق بشر: خشونت‌های طالبان انتخابات افغانستان را تضعیف می‌کند

گزارشگر:26 حوت 1392

دیده‌بان حقوق بشر طی گزارشی اعلام کرد که تهدیدها و خشونت‌های طالبان علیه فعالیت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری افغانستان موجب تضعیف این انتخابات می‌شود.
طالبان در یازدهم مارچ ۲۰۱۴ طی بیانیه‌یی اعلام کرد که تمام توان خود را برای تخریب این انتخابات بکار می‌گیرد و فعالان، مهمانان، پرسنل امنیتی و دفاتر انتخاباتی را هدف قرار خواهد داد.mandegar-3
طالبان همچنین در این بیانیه هشدار داد که دولت نباید از ساختمان‌های عمومی شامل مساجد و مدارس برای برگزاری انتخابات استفاده کند چون این ساختمان‌ها می‌توانند هدف حملات این گروه قرار گیرند.
بر اساس حقوق بین‌الملل بشر دوستانه حمله به غیرنظامیان و بناهای متعلق به غیرنظامیان ممنوع است.
براد آدامز، سرپرست حوزه آسیا در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: تهدید طالبان برای استفاده از خشونت علیه مردمی که می‌خواهند رییس‌جمهور خود را انتخاب کنند، غیرقانونی است.
وی ادامه داد: این تهدیدات نشان می‌دهد که دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور وظیفه دارند تمام ابزارهای مورد نیاز برای حفاظت از فعالیت‌های انتخاباتی و حفظ جان رای دهندگان را بکار گیرند.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، طالبان پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۰ در بسیاری از حملات و تهدیدها علیه فعالیت‌های انتخاباتی دست داشت.
افغانستان قرار است در پنجم اپریل (ماه آینده میلادی) انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کند که از زمان سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ تاکنون اولین انتقال دموکراتیک قدرت از یک رییس جمهور به رییس جمهور بعدی محسوب می‌شود.
قوانین افغانستان به حامد کرزی ‌رییس جمهور کنونی این کشور اجازه شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌دهد.
دیده‌بان حقوق بشر پیش از این در خصوص عدم توانایی نیروهای امنیتی افغان برای ایجاد امنیت لازم در روز برگزاری انتخابات هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است.
سازمان غیردولتی نظارت بر انتخابات در افغانستان و موسسه انتخابات عادلانه و آزاد افغانستان پیشتر گزارش داده بودند که خشونت‌ها و تهدیدات علیه فعالیت‌های انتخاباتی از زمان آغاز این فعالیت‌ها از دوم فبروری ۲۰۱۴ تاکنون منجر به سه قتل، یک ترور ناموفق و شش تهدید به خشونت و استفاده از زور شده است که انتظار می‌رود با نزدیک‌شدن به روز انتخابات این فعالیت‌های خشونت‌آمیز شدت پیدا کند.
براد آدامز همچنین تأکید کرد که تلاش‌های طالبان برای استفاده از خشونت و تخریب این انتخابات نباید به موفقیت منجر شود.
وی ادامه داد: تاکتیک‌های طالبان برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه تنها نشان دهنده ترس آنها از حق مردم افغانستان برای تعیین دولت آینده‌شان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.