با تـغذیه سـالم به جـنگِ ناباروری بروید!

گزارشگر:داکتر محمدرضا وفا/ 1 ثور 1393 - ۳۱ حمل ۱۳۹۳

mnandegar-3خوردن غذاهایی که سرشار از موادمغذی‌اند، نه‌تنها برای سلامت افراد مفید و مناسب است، بلکه می‌تواند قدرت باروری را هم در آن‌ها بالا برود. به هر حال، این روزها شیوع ناباروری به یک مشکل جدی بین زوج‌ها تبدیل شده و این در شرایطی است که شاید یک برنامه غذایی اصولی بتواند این مشکل را به حداقل برساند.

غذاهایی که در پروتئین، چربی‌های ضروری، ویتامین‌ها و مینرال‌ها قوی هستند، می‌توانند احتمال باروری را در افراد تقویت کنند. در این مطلب به برخی از گروه‌های غذایی خاص که به‌طور مجزا می‌توانند قدرت باروری را بین زنان و مردان بالا ببرند، اشاره شده است.
مواد غذایی‌یی که برای خانم‌ها مفید هستند:
منابع غذایی آهن: اگر در برنامه غذایی خود از خوراکی‌هایی استفاده کنید که منابع غنی از آهن هستند، به نوعی سلامت باروری و البته تخمدان‌های خود را تضمین کرده‌اید. در همین راستا گنجاندن گوشت مرغ، ماهی و گوشت قرمز در سبد غذایی، می‌تواند یک گام اساسی برای تامین آهن و به تبع آن تقویت قدرت باروری در خانم‌ها باشد. ضمن این‌که نباید فراموش کرد، محصولات ارگانیک قطعاً تاثیر‌گذاری بهتر و البته بیشتری در این زمینه خواهند داشت.
مغزهای خام: چهارمغز، تخم کدو، کنجد، بادام، شاهدانه و بیشتر مغزهای خسته‌های بزرگ و البته خام، همه و همه منابع غنی از امگا۳ به‌عنوان اسیدچرب ضروری برای بدن، آهن، زینک و ویتامین E هستند که مطالعه‌ها ثابت کرده، می‌توانند برای حفظ توانایی باروری بین خانم‌ها تأثیر‌گذار باشند.
سبزی‌هایی با برگ‌های سبز تیره: سبزی‌های سبز از جمله پالک و انواع کلم‌ها با برگ سبز از این جهت که با ویتامین‌ها و مینرال‌های حامی توانایی باروری پر شده‌اند، باید جایی در برنامه غذایی خانم‌ها داشته باشند. ویتامین ۶B که به فراوانی در سبزی‌های سبزرنگ پیدا می‌شود، تأثیر به‌سزایی در نظم هورمونی بدن دارد و این نظم هورمونی در نهایت، سلامت قدرت باروری را در پی خواهد داشت.
ماهی‌ آب‌های سرد: ماهی‌ آب‌های سرد منابع غنی از امگا۳ هستند که به‌عنوان یک اسیدچرب ضروری برای بدن سلامت سلولی را تأمین و تعادل هورمونی را برقرار می‌‌کند. ماهی سالمون و ساردین از جمله ماهی‌های آب‌های سرد هستند که می‌توانند در برنامه غذایی شما جای بگیرند. بهتر است به‌طور کلی، خوردن ماهی را بین ۱ تا ۳ وعده در هر هفته در برنامه غذایی خود جای بدهید. کنار همه این‌ها می‌توانید از مکمل‌های غذایی روغن ماهی هم استفاده کنید.
تخم‌مرغ: پروتئین را می‌توانید به فراوانی در تخم‌مرغ پیدا کنید و همین فراوانی پروتئین است که تخم‌مرغ را از لحاظ ارزش غذایی در جمع مواد خوراکی بسیار سودمند جای می‌دهد به‌خصوص که پروتئین می‌تواند یکی از مواد مغذی حامی قدرت باروری باشد، بنابراین تخم‌مرغ به همین دلیل باید در سبد غذایی خانواده از جای ثابتی بهره ببرد.
مواد غذایی‌یی که برای آقایان مفید هستند:
تخم کدو: زینک، یکی از مینرال‌های ضروری برای سلامت آقایان است. به‌خصوص وقتی پای تقویت قدرت باروری در مردان به میان می‌آید، زینک می‌تواند بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و البته بد نیست بدانید تخم کدو یکی از منابع غنی این مینرال ضروری یعنی زینک محسوب می‌شود. در واقع زینک باعث بالا رفتن مقدار اسپرم می‌شود و به همین دلیل است که در جمع مینرال‌های مفید برای تقویت قدرت باروری در مردان قرار می‌گیرد. بنابراین تخم ‌کدویی که تا دیروز خوردن آن فقط از سر سرگرمی بود، از امروز باید به‌ عنوان یک ماده غذایی مفید برای آقایان جای ثابتی در برنامه غذایی آن‌ها باز کند.
مرکبات: ویتامین C که اتفاقاً به میزان فراوانی در مرکبات یافت می‌شود، بنا بر مطالعه‌های انجام شده، توانایی حرکتی و قدرت باروری اسپرم‌ها را بسیار بالا می‌برد. به این ترتیب آقایان باید حتماً خوردن میوه‌هایی مانند لیموی ترش و شیرین، گریپ‌فروت و پرتقال را به‌طور منظم در رژیم‌های غذایی خود قرار بدهند تا مقدار ویتامین C دریافتی بدن خود را به حداکثر برسانند.
نکته!
بهتر است بدانید در این بین هستند مواد غذایی‌یی که ممکن است روی قدرت باروری افراد تأثیر نامطلوبی بگذارند. به‌خصوص اگر زوج‌ها برای اولاد‌دارشدن برنامه‌ریزی کرده‌اند، بهتر است از مصرف مرتب و مداوم این دست خوردنی‌ها پرهیز کنند. غذاهای کنسروی، بوره در مقدار بالا، مواد افزودنی صنعتی و الکول از جمله چیزهایی هستند که ممکن است روی قدرت باروری افراد تأثیر نامطلوبی بگذارند. هم‌چنین خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار بیش از حد طبیعی یعنی چیزی معادل بیش از ۳ فنجان در روز، می‌تواند تعادل املاح بدن را به هم بزند و چه بسا مشکلاتی را در باروری ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.