وزارت خارجۀ افغانستان: سـرتاج عزیز بیهوده‌گویی می‎کـند

- ۲۹ ثور ۱۳۹۳

وزارت خارجه افغانستان در مورد اظهارات سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان از خود واکنش داد. سرتاج عزیز گفته است که طالبان در حکومتی که جدیداً روی کار می‌آید، باید سهم داشته باشند.
وزارت خارجه افغانستان این اظهارات سرتاج عزیز را «بیهوده» خواند و تاکید کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند در امور داخلی افغانستان مداخله کند.mnandegar-3
احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ کشور روز دوشنبه ۲۹ ثور ۱۳۹۳ در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «تصمیم در قبال مسایل داخلی افغانستان صرف مربوط به حکومت و مردم افغانستان می‌شود. هیچ کسی از بیرون از افغانستان حق ابراز نظر در مورد تصمیم گیری حکومت در باره مسایل داخلی را ندارد. اگر چنین اظهاراتی صورت می‌گیرد ما آن را بیهوده می‌دانیم.»
این در حالیست که حکومت افغانستان تلاش دارد از طریق مذاکرات، طالبان را به صلح وادار کند. رئیس جمهور کرزی از چند سال بدین سو کوشیده است تا با همکاری حکومت پاکستان سران گروه طالبان را که در کویته به سر می برند، به مذاکرات صلح راضی کند ولی این تلاش ها در عمل نتیجه ای نداده است.
فرستادن افغان‌ها به جنگ سوریه وزارت خارجه افغانستان در مورد گزارش‌های مبنی بر فرستادن مهاجران افغان به جنگ سوریه نیز واکنش نشان داد.
آقای مستغنی گفت تحقیقات برسر این موضوع جریان دارد. او اضافه کرد: «وزارت خارجه افغانستان در باره گزارشاتی که به نشر رسیده در جریان قرار دارد اما کدام گزارش رسمی و یا اسناد موثق دیگری که صحت یا عدم صحت این مدعا را ثابت کند، تا حال به وزارت خارجه نرسیده است.»
مستغنی افزود که به سفارت افغانستان در ایران وظیفه سپرده شده تا در این مورد تحقیق کند. سخنگوی وزارت خارجه گفت در صورتی که چنین گزارش‌هایی درست باشد، افغانستان آن را محکوم می‌‌‌کند: «در صورتی که چنین کاری صورت گرفته باشد، ما آن را یک نوع سوء استفاده از مجبوریت مهاجرین می‌پنداریم و وزارت خارجه آن را خلاف و در تضاد با حقوق مهاجرین و کنوانسیون مربوط به مهاجرین و پناهجویان دانسته و آن را محکوم می‌کند.»

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.