۳۰ تن از استادان دانشگاه قندهار به چنگ طالبان افتیدند

۲۰ جوزا ۱۳۹۳

mnandegar-3مقامات در ولایت غزنی می‌گویند ده‌ها تن از استادان دانشگاه قندهار که عازم کابل بودند در مسیر راه از سوی طالبان به گروگان گرفته شده‌اند. آنها می‌گویند در این حادثه یک تن نیز زخمی شده که فعلاً در شفاخانه تحت تداوی قرار دارد.
محمد شفیق ننگ صافی، سخنگوی والی غزنی گفت که حدود ۳۰ تا ۴۰ تن از استادان دانشگاه قندهار در یک بس نوع ۳۰۲ عازم کابل بودند که میان ولسوالی‌های اندر و قره باغ این ولایت از سوی طالبان ربوده شدند.
او گفت: «طالبان برای متوقف کردن بس حامل این استادان اقدام به تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک تن زخمی شده است. وضعیت صحی فرد زخمی شده خوب است و در شفاخانه ملکی غزنی تحت تداوی قرار دارد».
سخنگوی والی غزنی گفت که تا حالا سرنوشت این استادان معلوم نیست و نهادهای امنیتی برای نجات آنها تلاش می‌کنند. او همچنان افزود که حکومت محلی قصد دارد با میانجیگری متنفذان محلی این گروگان‌ها را آزاد کند.
سخنگوی والی قندهار نیز تایید کرده است که ده‌ها تن از استادان دانشگاه قندهار در مسیر شاهراه کابل قندهار از سوی طالبان گرفتار شده اند. برخی منابع در قندهار گفته اند که این این استادان با رییس دانشگاه مشکل داشته و قبلاً نیز دست به اعتصاب زده بودند. به گفتۀ این منابع، آنها برای ملاقات با وزیر تحصیلات عالی عازم کابل بودند.
صافی گفت: «دلیل اصلی گرفتاری این افراد توسط جنگجویان طالبان معلوم نیست و آنها برای ملاقات با وزیر تحصیلات عالی افغانستان عازم کابل بودند».
اما دواخان مینه پال، سخنگوی والی قندهار گفت که بیشتر این افراد معلمان دانشکدۀ تعلیم و تربیه بودند که برای رخصتی عازم خانه‌های شان بودند. سال گذشته نیز یک نمایندۀ زن ولایت قندهار در پارلمان، در مسیر شاهراه کابل در مربوطات ولایت غزنی از سوی طالبان برای مدتی به گروگان گرفته شده بود.
برخی ولسوالی‌های غزنی در مسیر شاهراه کابل قندهار به شدت ناامن هستند و طالبان در این مسیر به تکرار دست به گروگان‌گیری می‌زنند. خصوصاً رفت و آمد کارمندان دولتی و آنهایی که با موسسات بین‌المللی کار می‌کنند در این مسیر خطرناک است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.