نورستانی: امرخیل اگر ملامت نبود، فرار نمی‌کرد!

گزارشگر:14 سرطان 1393 - ۱۳ سرطان ۱۳۹۳

رییس کمیسیون مستقل انتخابات در یک گفت‌وگوی تلویزیونی علت تأخیر در اعلام نتایج انتخاباتی را بازرسی ۱۹۳۰ محل رای دهی مطرح کرد و گفت: به دلیل این‌که سر و صدای زیاد از سوی تیم اصلاحات و همگرایی ایجاد شد، این مکان‌ها دوباره بررسی خواهند شد.
یوسف نورستانی افزود: بازرسی آرا به درخواست تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری دکتر عبدالله عبدالله صورت گرفته و کمیسیون نیز بر اساس مشاوره‌های تکنیکی و شفافیت بیشتر، در خواست این تیم را درخصوص بازشماری آرای برخی مناطق پذیرفته است.mnandegar-3
نورستانی، بازرسی آرا را تنها وسیلۀ جدا کردن آرای پاک از ناپاک دانست و تاکید کرد: شکی نیست که در کار کمیسیون کمی و کاستی وجود داشته است، بنابراین کمیسیون مصمم است هر کاری که به مصلحت کشور باشد انجام دهد.
نورستانی با اینکه تقلب صندوق‌ها را در برخی از ولایت‌ها حتی از سوی کارمندان کمیسیون می‌پذیرد، اما در عین حال تاکید می‌کند بازرسی این مکان‌ها به دلیل اعتراض‌ها و انتقادات صورت گرفته انجام می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در برخی از ولایت‌ها مانند خوست، پکتیا، پکتیکا، پنجشیر و غور با توجه به جمعیت منطقه، آرای بیشتری وجود دارد که جداً از طرف کمیسیون تحت بررسی قرار می‌گیرد.
رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت: بسیاری از مشکلات به وجود آمده به دلیل نبود آمار درست از تعداد نفوس و واجدین شرایط رای دهی ناشی شده است.
وی در پاسخ به این سوال که کمیسیون بر اساس کدام آمار و ارقام انتخابات را برگزار می‌کند، گفت: کمیسیون بر اساس معیارهای انتخابات ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ و همچنین بر اساس احصائیه کارت که در سال ۲۰۱۴ توزیع شده و در مجموع بر اساس کارت و نفوس ولایت‌ها اگرچه ناقص است، عمل می‌کند.
نورستانی، تاخیر در اعلام نتایج را به مصلحت افغانستان می‌داند و بر این عقیده است که این کار می‌تواند دوباره اعتبار بین کمیسیون‌های انتخاباتی و تیم اصلاحات و همگرایی را بوجود آورد.
رییس کمیسیون انتخابات، ضیاءالحق امرخیل رییس دبیرخانۀ این کمیسیون را متهم به تقلب کرد.
آقای نورستانی گفت که اگر امرخیل ملامت نمی‌بود و در تقلب دست نمی‌داشت، «فرار» نمی‌کرد.
او گفت که رییس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات باید حاضر می‌شد و به ادعاهایی که برضدش وجود داشت، پاسخ ارایه می‎کرد.
این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که طرفداران تیم تحول و تداوم تاکید می‌کنند که باید نتیجه انتخابات بر اساس جدول زمانی اعلام شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.