انفجار خونین و بی‎پیشینه در پکتیکا ۹۰ کـشته و ده‎هـا زخمـی برجـا گذاشت

گزارشگر:25 سرطان 1393 ۲۴ سرطان ۱۳۹۳

وقوع یک انفجار در یک بازار مزدحم در ولایت پکتیکا نزدیک به ۹۰ کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشت. مقام‌ها گفتند که یک فرد انتحاری موتر بمبگذاری شده را زمانی که از سوی پولیس شناسایی گردید، انفجار داد.
نثار احمد عبدالرحیم‌زی، معاون فرمانده پولیس ولایت پکتیکا گفت که یک «موتر بمب» در بازار ولسوالی ارگون زمانی که از سوی پولیس شناسایی گردید، از جانب فرد انتحاری انفجار داده شد.mnandegar-3
لحظاتی بعد از وقوع این انفجار، مسوولان محلی گفتتند که در این رویداد ۴۱ تن شهید شده و ۳۰ تن دیگر زخمی شده اند.
اما بعداً جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت که تلفات این انفجار به ۸۹ تن افزایش یافته است. او افزود که ۴۲ تن دیگر زخمی شده و دست کم ۲۰ دکان تخریب شده اند.
هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است، اما معاون فرمانده پولیس ولایت پکتیکا این انفجار را کار «دشمنان افغانستان» عنوان کرد که همواره مردم ملکی افغانستان را در غم می‌نشانند.
عبدالرحیم‌زی افزود که این انفجار از سوی کسانی صورت می‌گیرد که در آن طرف مرز آموزش می‌بینند و حملات خود را سازمان دهی می‌کنند. او افزود: «حتماً طالبان و باداران‌شان در این حمله دست دارند».
این مقام محلی افزود که در محل حادثه جز افراد ملکی هیچ مقام دولتی حضور نداشت و صرفاً دو مامور پولیس در آنجا بودند که این موتر بمب را شناسایی کرده بودند.
همه زخمیان این حادثه به شفاخانه انتقال داده اند. وزارت دفاع افغانستان گفته است که اردوی این کشور آمبولانس و هلیکوپتر برای انتقال زخمیان به شفاخانه ولایتی فراهم ساخته اند.
این انفجار در منطقه‌یی صورت گرفت که از مرز وزیرستان شمالی پاکستان فاصله زیادی ندارد، جایی که نیروهای پاکستان عملیاتی را علیه شورشیان و پناهگاه‌های شان شروع کرده اند. این نگرانی وجود دارد که با شروع این عملیات، شورشیان از مرز گذشته و در مناطق شرقی افغانستان جابجا شوند.
محمد رضا خروتی، ولسوال ارگون گفت که انفجار به حدی قوی بود که چندین دکان را تخریب کرده و تعداد زیادی از مردم زیر آوار شده اند. او گفت که شمار کشته‌ها و زخمی‌ها ممکن است افزایش یابد.
این حادثۀ خونین که مصادف بود با روز ۱۵ ماه رمضان، با واکنش‎های تند شهروندان کشور مواجه شده است.
ریاست‏جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و آن را عملی وحشیانه خوانده است.
رییس‎جمهور کرزی در اعلامیه‎یی، این عمل را نابخشودنی و جنایت بزرگ خوانده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.