امریکا ۶۲ میلیارد دالر بالای پولیس و ارتش افغانستان هزینه کرده است

گزارشگر:21 میزان 1393 - ۲۰ میزان ۱۳۹۳

دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (SIGAR) در گزارشی نوشته که امریکا از سال ۲۰۰۲ نزدیک به ۶۲ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کرده است.
براساس این گزارش، این مبلغ بخشی از هزینه ۱۰۴ میلیارد دالری امریکا برای بازسازی افغانستان در این مدت است که آمارش پیشتر بدون جزئیات منتشر شده بود.
حالا سیگار گزارش داده که این ۶۱.۷۷ میلیارد دالر برای تجهیز، تدارکات، خدمات، آموزش و همچنین تسهیلات و تعمیر، نوسازی و ساخت و ساز زیرساختهای امنیتی افغانستان هزینه شده است.
براساس این گزارش که به کنگره امریکا ارائه شده، ۳۰.۵۹ میلیارد دالر دیگر به حکومتداری و توسعه، ۸.۹۱ میلیارد دالر به امور غیرنظامی و ۲.۸۴ میلیارد دالر دیگر به امور بشردوستانه اختصاص داده شده است.
دفتر بازرس ویژه امریکا برای افغانستان نوشته که از ۴۸.۲۳ میلیارد دالری که به نیروهای امنیتی افغانستان پرداخت شده، ۳۱.۹۳ میلیارد آن به ارتش و ۱۵.۹۴ میلیارد دیگر به پلیس این کشور پرداخته شده است.
جان ساپکو سربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش نوشته از مبلغی که به ارتش افغانستان پرداخت شده، حدود ۱۲.۲۶ میلیارد آن به امور مراقبت و نگهداری و بیش از یازده میلیارد دیگر به تجهیزات و حمل و نقل ۱۹۵ هزار نفر عضو ارتش هزینه شده است.
همچنین براساس این گزارش، ۱۸۷ هزار پرسنل پلیس افغانستان نزدیک شش میلیارد دالر را در این مدت به مراقبت و نگهداری و بیش از سه و نیم میلیارد را در بخش تجهیزات و حمل و نقل و نزدیک به سه و نیم میلیارد دیگر را در بخش آموزش هزینه کرده‌اند.
در گزارش سیگار همچنین آمده که سالانه دهها میلیون دالر در نهادهای امنیتی افغانستان صرف خرید تجهیزات غیراستاندارد شده است.
پیشتر دفتر آقای ساپکو گزارش کرده بود که ۱۶ هواپیمای حمل و نقل کمک شده به ارتش افغانستان به ارزش ۴۸۶ میلیون دالر، اوراق شده و به مبلغ ۳۲ هزار دالر فروخته شده است.
این در حالی است که سایر قدرت‌های بزرگ جهان هم کمک‌های زیادی را در اختیار ارتش و پولیس افغانستان قرار داده که آمار دقیق آنها در دست نیست.
با وجود این کمک‌ها، انتقادهایی که مطرح شده این است که نیروهای امنیتی افغانستان با حضور دهها هزار سرباز خارجی در کشور، موفق به تامین امنیت نشدند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.