تظاهرات کننده‌گان در کابل: کشـتار غیـرنظامـیان مـتوقف شـود

- ۱۶ قوس ۱۳۹۳

ده‌ها تن از وابستگان قربانیان جنگ در افغانستان در آستانه روز جهانی حقوق بشر در کابل تظاهرات کردند و خواهان توقف کشتار، معیوبیت، آواره‌گی و تمام موارد نقض حقوق بشری در این کشور شدند.
تظاهرات‌کننده‌گان در حالی که عکس‌هایی از قربانیان جنگ‌ها را حمل می‌کردند، از حکومت افغانستان، نیروهای بین‌المللی، شورشیان طالبان و تمام گروه‌هایی که دست به خشونت می‌زنند، mnandegar-3خواستند تا بیش از این خون افغان‌ها را نریزند و زمینه نقض حقوق بشر را فراهم نکنند.
در جریان سه دهه جنگ در افغانستان صدها هزار نفر جان خود را از دست دادند و حالا شماری از بازماندگان آن‌ها خواهان عدالت هستند. تظاهرات کننده‌گان شعارهای «عدالت می‌خواهیم»، «عاملان گورهای دسته‌جمعی مجازات شوند» و «عاملان اصلی حملات انتحاری باید محاکمه شوند» سر می‌دادند.
این تظاهرات روز یکشنبه، ۱۶ قوس ۱۳۹۳، در کابل به راه انداخته شد و مسوولان آن گفتند هنوز حقوق بشر در افغانستان زیر پا می‌شود و زنان و کودکان، قربانیان اصلی جنگ در افغانستان هستند. ویدا احمد، رییس انجمن اجتماعی دادخواهان افغان و از برگزار کننده‌گان این تظاهرات گفت: «هنوز هم تجاوز بر کودکان وجود دارد. هنوز هم زنان مورد تجاوز قرار می‌گیرند. هنوز هم چور و چپاول وجود دارد؛ چون همان افرادی که در جنایات دخیل بودند به نحوی در قدرت سهیم هستند یا در پارلمان یا در وزارت خانه ها تکیه زده اند».
خواست‌ها
اشتراک کننده‌گان این تظاهرات خواستار برکناری افرادی شدند که متهم به نقض حقوق بشر هستند و در سه دهه اخیر به نحوی در کشتار، آوارگی و خشونت در افغانستان سهم داشته اند. تظاهرات کنندگان گفتند بیش از این به ناقضان حقوق بشر امتیاز داده نشود و آن ها باید در محاکم عادلانه در رابطه به آنچه که انجام داده اند، پاسخ بگویند.
قطع فوری کشتار غیرنظامیان خواست دیگر تظاهرات کنندگان است. این در حالی است که افراد ملکی در نتیجه حملات انتحاری، انفجارها و یا برخوردهای مسلحانه تقریبا همه روزه قربانی می شوند.
تظاهرات کنندگان گفتند جنگ، حملات انتحاری و انفجار ماین ها همه روزه از مردم افغانستان قربانی می‌گیرند و برای مردم فقیر این کشور فاجعه جدید خلق می‌کند. آن‌ها تاکید کردند در صورتی که کشتار مردم به پایان نرسد، آن‎ها به صورت مکرر به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
بی‌میلی به عدالت
زویا، یکی از اشتراک کننده‌گان این تظاهرات که کاکایش را در یک حمله انتحاری از دست داده، گفت: «اگر وضعیت این گونه ادامه یابد، ما همیشه این جا جمع می شویم و صدای خود را بلند می کنیم. ببینید وقتی خواهر ما قدسیه [دختری که در سوء قصد به جان شکریه بارکزی کشته شد] از بین رفت، چرا خواهران ما کشته شوند و چرا حملات انتحاری صورت بگیرد. باید عاملان این حملات محاکمه شوند».
برگزار کنندگان این تظاهرات گفتند که «عدالت انتقالی» (گذار به عدالت) باید در افغانستان تطبیق شود. در سیزده سال گذشته حکومت تمایلی به برنامه عدالت انتقالی نشان نداده است؛ حتا گزارشی که زیر عنوان «ترسیم منازعه» توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تهیه شد و در اختیار مقام‌های حکومت قرار گرفت، نشر نگردید. در این گزارش موارد نقض حقوق بشر از طریق مصاحبه با متضررین جنگ‌ها در افغانستان مستند شده و عاملان تخطی‌های حقوق بشری نیز مشخص شده اند. اما به نظر می‌رسد که حکومت پیشین افغانستان بنابر ملاحظاتی از پیگرد عاملان نقض حقوق بشر خودداری نمود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.