آسترالیا: از خطر «دولت اسلامی» برای افغانستان آگاهیم

گزارشگر:سه شنبه 14 دلو 1393 - ۱۳ دلو ۱۳۹۳

mnandegar-3جولی بیشاپ، وزیر خارجه آسترالیا گفته است این خطر وجود دارد که گروه تروریستی «دولت اسلامی» فعالیت‌های خود را به افغانستان گسترش بدهد، هرچند که فعلاً شواهد کمی ازحضور این گروه در افغانستان وجود دارد.
وزیر خارجه آسترالیا روز دو شنبه که میزبان فیلیپ هامون وزیر خارجه و میشایل فالون وزیر دفاع بریتانیا برای گفت‌وگوهای سالانه امنیتی بود، گفت که در سفر اخیرش به افغانستان از «برخی شواهدی راجع به ارتباطات» میان «دولت اسلامی» و عناصر افراطی طالبان اطلاع یافته است.
خانم بیشاپ گفت: «اما شواهد بزرگی وجود ندارد که «دولت اسلامی در عراق و سوریه»، در افغانستان هم حضور داشته باشد.»
در عین زمان او افزود: «اما این نگرانی وجود دارد که اگر این گروه توجهات خود را از عراق و سوریه برگرداند، عناصری درمیان طالبان وجود دارند که ایدیولوژی بی‌رحمانه آنان را خواهند پذیرفت. ما از آن اطلاع داریم.»
آجندای گفت‌وگوی وزیر خارجه آسترالیا با مقام‌های بریتانیا روی خاور میانه به شمول رسیدگی به تهدید رو به افزایش گروه «دولت اسلامی» یا داعش و جلب جنگجویان خارجی توسط آن متمرکز بود.
بیشاپ گفت که آن‌ها از ضرورت محدود کردن و در نهایت شکست دادن گروه «دولت اسلامی» در هر جایی که حضور داشته باشند آگاهی دارند. او توضیح داد که به این دلیل است که روی عراق زیاد تمرکز می‌شود و این واقعیت که احتمالاً این گروه فعالیت‌های خود را به افغانستان گسترش خواهند داد، «قاطعیت ما را برای شکست دادن این گروه دوچند می‌سازد».
بیشاپ گفت که آسترالیا و بریتانیا توافق نظر دارند که نه تنها به عنوان دموکراسی‌های لیبرال غربی بلکه به عنوان دولت‌های ملی، با تهدیدات تروریستی مواجه اند.
به گفته او، تهدیدات تروریستی که در اشکال «دولت اسلامی» یا داعش، بوکوحرام و دیگر گروه ها دیده شده است، «به هیچ حکومت، سرحد و قانون» احترام نمی‌گذارند و ملاحظه‌ای به رفتار مدنی و بشری ندارند.
فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا که از محل گروگان گیری در یک قهوه خانه در ماه دسمبر نیز دیدار کرد، گفت که مذاکرات روز دو شنبه در سایه قتل دو گروگان جاپانی توسط گروه «دولت اسلامی» و حملات اخیر اسلام‌گرایان در پاریس و جاهای دیگر برگزار شد.
او گفت هرچند فعلا توجهات به سوریه و عراق متمرکز است، اما باید آمادگی وجود داشته باشد که در هر جایی که اسلام‌گرایان افراطی بروز می کنند علیه آن اقدام شود.
وزیران خارجه دو کشور در اعلامیه‌ای گفتند که دو کشور موافقت کرده اند تا به همکاری نزدیک در مبارزه با تروریسم ادامه بدهند. آن‌ها همچنان یک یادداشت تفاهم برای استفاده از تاسیسات دیپلوماتیک یک دیگر در زمان بحران راامضا کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.