نهادهای مدافع خبرنگاران: نجیب‎الله مسافر فوراً آزاد شود

گزارشگر:یک شنبه 10 حوت 1393 - ۰۹ حوت ۱۳۹۳

نهادهای مدافع خبرنگاران، خواستار رهایی بدون قید و شرط نجیب‎الله مسافر عکاس و استاد دانشگاه شده‎اند.
این نهادها، با انتقاد از اداره‎های عدلی و قضایی کشور می‌گویند که چگونگی بررسی پروندۀ نجیب‌الله مسافر غیر قانونی بوده است.
نجیب الله مسافر یکی از عکاسان به نام کشور است که در جریان هفتۀ گذشته، توسط حوزۀ ششم امنیتی کابل به دلیل فروش یک عکس در سال mnandegar-3۱۳۸۵ خورشیدی، احضار و پس از رفتن به ولایت کابل، محکوم به شش ماه زندان شده است.

نهادهای مدافع رسانه‎ها و خبرنگاران می‌گویند که نجیب‌الله مسافر در جریان جلسات دادگاه حضور نداشته است.
قیس نجیبی فرزند نجیب الله مسافر می‌گوید: «استاد مسافر در سال ۱۳۸۵ در یک مراسم ورزشی در استدیوم غازی عکس دخترانی را گرفته بود که توپ‌های رسامی‌شدۀ باسکتبال را به عنوان نماد ورزشی منتقل می‌کردند و به دنبال آن مسافر دو قطعه از این عکس‌ها را به شرکت تبلیغاتی «پرودکشن هفتم» فروخت. بعد، این شرکت با دست‌کاری در عکس‌های اصلی، به جای توپ‌های باسکتبال، لوگوی شرکت اتصالات را چسپانده و منتشر کرده است.»
گفته شده است که خانواده‌های این دختران پس از پخش عکس‌های یادشده با لوگوی شرکت اتصالات، شکایت کردند.
قیس نجیبی می‌گوید: مدعیان این دعوا به تاریخ ۲۸ دلو سال ۱۳۸۶ به استاد مسافر برائت داده‌اند و از دعوای‌شان منصرف شده‌اند. با این وجود، این دعوا دوباره پس از ۷ سال توسط نهادهای عدلی و قضایی پی‌گیری و در نتیجه مسافر در یک محاکمۀ ناعادلانه به شش ماه زندان محکوم شده است.
فهیم دشتی، رییس اجراییه‌یی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان به روزنامۀ ماندگار در پیوند به بازداشت مسافر گفت: عکاس عکس گرفتن حرفه‎اش است؛ وقتی کسی حاضر می‎شود در ملاء عام و در یک مراسمی حضور یابد، گرفتن عکس آن حق عکاس است. مسافر زنده‎گی شخصی کسی را عکس نگرفته است.
آقای دشتی می‌گوید که از این عکس استفادۀ نامشروع نشده و هیچ صدمه‌یی به شخصیت کسانی‌که در این عکس هستند، نرسیده است.
رییس اجراییه‌یی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد که هر چه عاجل این عکاس را از بند رها کنند.
در عین حال، عبدالمجیب خلوتگر رییس اجراییه‌یی شبکۀ حمایت از رسانه‌های آزاد یا نی می‌گوید: پروسۀ بررسی پروندۀ جناب مسافر غیر قانونی بوده؛ چون آقای مسافر در جریان جلسات حضور نداشته است.
آقای خلوتگر از رییس‌جمهور می‌خواهد که حکم بازنگرى پروندۀ نجیب الله مسافر را صادر کند تا باشد از اجراى حکم غیر قانونی جلوگیرى شود.
نجیب‌الله مسافر تا حال چندین جایزه را از نهادهای داخلی و خارجی به دست آورده و در کنار ریاست نهاد فوتو ژورنالیسم چشم سوم، در دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه کابل به صفت استاد ایفای وظیفه می‌کند.
هارون مجیدی

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.